Wpis z mikrobloga

Chce zacząć swoją przygodę z programowaniem. Nie wiem na który zdecydować się na początek. Obiło mi się o uszy, że warto uderzyć w C++, bo z niego łatwiej przestawić się na inne języki.
Jednak słyszałem, że Swift jest szybszy do nauki i szybciej znajdę w nim zatrudnienie, a tez zależy mi by jak najszybciej wejść w IT. #programowanie
  • 18
@Korda: język to tylko narzędzie, jeżeli poważnie myślisz o nauce programowania to najpierw pomyśl co cię interesuje w programowaniu (gry, AI, bazy danych, apki, web, etc), natępnie wygoogluj jakie technologie są w użyciu w dziedzinie która cię interesuje, i tego się ucz. Śmieszne jest to jak sugerujesz C++ (a więc coś bardziej nisko poziomowego, duże systemy, może gry, etc.) a ktoś sugeruje jave czy php xD
@Korda: Ale chcesz zawodowo się tym zajmować?


@KucharKM: Zawodowo. Jednak chciałbym też stworzyć aplikacje dla swoich własnych celów (oczywiście nie pisze tutaj o grze), bo nigdzie takiej nie widzę, a mam swoją wizje.
jak masz takie dylematy, to nawet nie zaczynaj. Jak byś był serio zainteresowany, to już byś działał w tym cpp.


@s---k: ehh, zacząłem długo przed pytaniem. Zwyczajnie zacząłem kwestionować sens uczenia się języka, tylko dlatego, że będzie mi łatwiej z innymi językami, czy to zwykła brednia i lepiej iść tam, gdzie dusza krzyczy. C++, to język o którym każdy słyszał, ale mało kto przy nim pracuje, a najlepszą wartość do rozwoju
Jeżeli nie potrafisz na własną rękę zrobić researchu w google na temat , który był wałkowany 100000 razy to nie wróżę ci przyszłości w programowaniu.


@trtrtrtr: pytam tutaj, bo mnie to nic nie kosztuje, a dotychczasowe odpowiedzi z sieci mnie średnio usatysfakcjonowały (dlatego sprecyzowałem, dlaczego te dwa języki biorę pod uwagę). Nie wiem w sumie co sobie myślałem, żeby zadać takie pytanie na wykopie, oczekując czegoś innego, niż to co z
@Korda: Nie rozumiesz. Chodzi o to, że w programowaniu ważna jest umiejętność samodzielnego szukania informacji. Jeżeli nie potrafisz zgromadzić sam informacji na ten temat, to jak sobie poradzisz, kiedy natrafisz na realny problem, gdzie trzeba będzie przegrzebać pół internetu i nikt ci nie da odpowiedzi na tacy? No ale dobra, żeby nie było, że się tylko wymądrzam to odpowiem:
Rób to, co docelowo chcesz robić. Ja szedłem: C++ -> Java ->
trtrtrtr - @Korda: Nie rozumiesz. Chodzi o to, że w programowaniu ważna jest umiejętn...
@Korda: A ja osobiście nie polecałbym C++ na start, tylko skupił się na języku wysokopoziomowym, a C++ nie jest takowym. Na początku musisz poznać podstawowe instrukcje, które występują w prawie każdym języku. C++ będzie dodatkowo zagłuszał rzeczami takimi jak przekazywanie przez wskaźnik, kopię, referencję - czy też słynny brak garbage collectora. Oczywiście, jeśli ogarniesz tę wiedzę, to w innych językach będziesz bardziej ogarniał, że często jest prościej, no ale tym wyborem
Podjąłem decyzje. Nauczę się podstaw C++ i idę na Swift. Jak nie wiesz co wybrać, to wybierz jedno i drugie


@Korda: Rozsądne podejście. Tylko kiedyś sprawdź sobie klasyfikację języków i dlaczego te 2 się różnią (np. statycznie vs dynamicznie typowany, manualne vs automatyczne zarządzanie pamięcią itd.) To już się czegoś dowiesz.
@mag_zbc: Szczerze mówiąc to ze swiftem dawno temu cokolwiek robiłem, wydawało mi się, że jest, ale mogłem źle pamiętać, jak nie to posypuję głowę popiołem i przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Nie rozumiesz. Chodzi o to, że w programowaniu ważna jest umiejętność samodzielnego szukania informacji


@trtrtrtr: Lubiłem od gówniarza i wciąż lubię często majstrować coś w systemie. Miałem przygody z góry beznadziejne (zwłaszcza) na Windowsie, Linuksie (nawet jak go szczerze nie cierpię, to i tak go uruchamiam, bo chyba lubię grzebać) i macOS. Reaserch mam chyba obcykany, skoro dawałem sobie radę wyjść z każdej sytuacji.

Mój błąd to, chyba że nie przyszło
@Korda: C++ jest jednocześnie przestarzały i przekomplikowany. Jeśli już chcesz coś, co nie jest proste, ale daje dużo wiedzy przydatnej potem to lepsze jest C. Też przestarzałe, ale prostsze. W takim wypadku też możesz sobie zrobić darmowy kurs Harvardu CS50.