Wpis z mikrobloga

chętnie bym zobaczył na youtube jakieś OS wars.
3 osoby na różnych systemach (proponuje MacOS, Linux, i Windows 10/11), następnie każda po kolei daje propozycje zadań które wszyscy mają wykonać, i jest na żywo podgląd jak każdemu idzie.
Przykładowo:
-Przenieś wszystkie pliki które w nazwie mają wyraz "system" z folderu A, do folderu B
-edytuj plik tekstowy, i na końcu każdej linijki dopisz wyraz "dupa" (wcale nie zadanie dla użytkowników vima i pochodnych ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Z wyłączeniem zadań który wymagają softu ekskluzywnego dla jakiegoś systemu, który nie ma alternatyw na innych systemach, żeby użytkownik windowsa nie wyjechał z odpalaniem fortnite, czy żeby linuxiarz nie wyjechał z jakimś tux racerem, czy zmianą kernela ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Widownia by może się nauczyła jakiś ciekawych sztuczek w swoim systemie (jestem pewien że chociażby duża część użytkowników windowsa nie wie co potrafi powershell), a i byłby na żywo podgląd który system ma jakie rzeczy spieprzone.

Trochę jak challenge LTT z linuxem, tylko zamiast Linusa byłyby osoby które ogarniają komputery, i swoje systemy.
Macie jakieś zdanie o tym?

W następnych edycjach by można brać jakieś niszowe systemy jak freebsd, solaris os, google fuchsia
#linux #windows #macbook #youtube #komputery
  • 14
  • Odpowiedz
@fervi: z moich doświadczeń wynika, że na windowsie te bardziej złożone zadania wymagają grzebania w rejestrze, lub angażowania złożonych skryptów powershella, a te prostsze mogą faktycznie być łatwiejsze do zrobieniach niż na unixie.
Mam na myśli że zadania na windowsa byłyby albo bardzo łatwe, albo bardzo trudne.
Linux ma to trochę bardziej "równomiernie" rozłożone, i większość zadań jest podobnie trudna
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: miałem taki sen kiedyś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Linux vs Windows, inżynierowie po obu stronach i ci pierwsi tak przekonani o swojej wyższości, że nie podali ręki Windowsowcom na prezentacji składów.

  • Odpowiedz
@rewida17:
1. Windows search / get-childitem -filter "*system*" | move-item -destination katalog (ale nie wyklucza katalogów)
find -name "*system*" -type f -exec mv {} {} ;\
2. Notepad ++/ vs code (multiline edit)
/sed / select-string /
$tmp=(gc plik) -replace "$"," dupa";$tmp > plik
  • Odpowiedz
@rewida17: tylko żeby zrobić coś takiego, narpierw trzeba znaleść jedną, niezależną osobę która zrobi takie zadania, żeby nie było tak że osoba która zapodała problem, miała więcej czasu na pomyślenie nad rozwiązaniem. Ale można by coś takiego zorganizować. Niestety chyba nie wezmę udziału, bo jestem #!$%@? nie specjalista od linuxa ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: Ja w sumie nie jestem ani wintelowcem ani koksem od linuxa (ale szykuje się do rhcsa ( ͡° ʖ̯ ͡°), więc w sumie coś tam potrafię)
Powershella oklepałem trochę w pracy, i jakoś się tak to kręci... Weź, będzie fajnie ( ͟ʖ)

W sumie ciekawiły by mnie rozwiązania typowe dla macos (bez użycia konsoli)
  • Odpowiedz