Wpis z mikrobloga

Elektryczne mirki,
mieszkam w bloku (układ TN-C ale wg warunków technicznych z lat 70., mieszkaniowy WLZ chyba 2,5 mm2 w miedzi, reszta instalacji aluminium), przez kuchenkę pomiędzy WLZ (zasilanie obwodów odbiorczych rozłączone) a instalacją gazową płynie 0,2-0,9A (mierzone cęgami i zwykłym amperomierzem TrueRMS, zmienne w zależności od pory dnia), napięcie przy rozłączonym połączeniu 100-500 mV.

Taki wynik sugeruje, że ktoś ma upalonego w mieszkaniu PENa czy WLZ w starych blokach mają tak wysokie rezystancje (nie mam wyników pomiaru impedancji pętli zwarcia)?

#elektryka #elektryk
  • 13
  • Odpowiedz
@rybeczka: wykluczyć tego nie można, ale przy pojedynczym uszkodzeniu prąd powinien wracać przez PEN

mi brakuje praktyki żeby stwierdzić czy to normalny stan czy uszkodzenie które powinienem zgłosić zarządcy budynku
  • Odpowiedz
@rybeczka: nie może, to jest konkretny prąd który płynie - te średnio 0,5A u mnie to jest tylko część prądu. Zakładając, że wszyscy mają kuchenki gazowe podłączone do prądu (zapalarka czy piekarnik) to rurą gazową płynie kilka amperów
  • Odpowiedz
wygląda to na brak połączeń wyrównawczych,


@wypokowy_expert: też mi się tak wydawało, ale nie sądziłem że mowa będzie o prawie 1 A prądu w tym połączeniu wyrównawczym (bo de facto przez kuchenkę robi się połączenie wyrównawcze).
  • Odpowiedz
@megawatt: jak taka rura gazowa ma pewnie grubo poniżej jednego Ohm do PE może nawet w piwnicy jest połączone ale parę pięter wzl również bi swoje.

A jeszcze zmierz prąd przy wyłączonych bezpiecznikach i siebie, zobaczysz czy to nie z twojej i stalacji ucieka, bo gdizesz masz #!$%@? połączenie w puszcze

W ogóle to nie jestem pewien czy w instalacji aluminiowej to można gniazda zerować, ale to by musiał jakiś elektryk
  • Odpowiedz
może nawet w piwnicy jest połączone


@wypokowy_expert: może jest, kiedyś wydaje mi się każdy pion gazu był podłączony do głównej szyny wyrównawczej w piwnicy - ale dzisiaj byłem i wszystkie połączenia zrobione LgY 16 poucinane, coś mi się wydaje że pokradzione

jedyne połączenie wyrównawcze jakie znalazłem to do instalacji UPC oraz do złącza (prąd około 1A, mierzony cęgami)
  • Odpowiedz