Wpis z mikrobloga

Pytanie do wykopkowych "wolnorynkowców"

Czy należy wprowadzić maksymalną cenę na benzynę, aby Polacy mogli, jak Węgrzy, mogli tankować po 6,08 zł?

Orlen to spółka skarbu państwa, więc różnica wyrównywana z budżetu państwa

Dobry pomysł, czy tankowanie po 8 zł, wkrótce 10 zł?

#wolnyrynek #korwin #konfederacja #ekonomia #gospodarka #polska #samochody #paliwo #benzyna #samochody #orlen
Radek41 - Pytanie do wykopkowych "wolnorynkowców"

Czy należy wprowadzić maksymalną...

źródło: comment_1655230681RzBx4RGLu8O90wb9O1xd2F.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

wyliczenia są takie, że obniżyło by to cenę może do 7,20 zł, a ja mówię o wartości 5-6 zł


@Radek41: Sam zatem przyznajesz, że są opcje pomiędzy cenami ustawowymi a 10zł/l, zatem cała ankieta jest gówno warta.
  • Odpowiedz
aby Polacy mogli, jak Węgrzy, mogli tankować po 6,08 zł?


@Radek41: Ale mieszanie do tego wolnego rynku to troche przesada.

Swoja droga wegrzy powinni za to dostac sogo po dupie. Moga se tak robic pod warunkiem ze nie sa w
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: czyli wolisz tankować po 7,20 niż po 5-6 - OK, przyjąłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Radek41: Czysto hipotetycznie - wolałbym tankować teraz 7.20 wiedząc, że to model stabilny długoterminowo, niż tankować za 6zł, w sytuacji kiedy różnicę do tankowań moich i innych dopłaca się Orlenowi z moich podatków lub z pożyczki w moim imieniu.

To co robią na Węgrzech jest złamaniem prawa UE,
  • Odpowiedz
@Radek41: Powiem Ci że może i u nas by to się sprawdziło dla nas obniżyć a dla obcokrajowców podwyższyć. Patrząc po tym ile tysięcy litrów tankują dziennie u nas obcokrajowcy np. z Ukrainy.
  • Odpowiedz
Odsyłam do podręczników. Chodzi o popyt i cenę w dłuższej perspektywie.


@Ordo_Publius: w dłuższej perspektywie to zwiększy się podaż i ceny spadną

a takie ogólniki, to można sprzedawać dzieciakom, ja miałem mikroekonomię, a Ty dalej nie chcesz napisać, dlaczego na Węgrzech jest paliwo - powinno go nie być, bo nikomu nie opłacałoby się go sprzedawać
  • Odpowiedz
@Radek41: wystarczy, że nałożą racjonalną marże i w sposób transparenty pokażą dlaczego tyle płacimy a nie tłumaczenia, że musi być drogo bo Niemcy wykupią Naszą ropę
  • Odpowiedz
ceny rosną w górę razem z popytem


@Ordo_Publius: no faktycznie, im wyższe ceny, tym wyższy popyt - mikroekonomia w pigułce

a ja wciąż pytam, GDZIE ten niedobór paliwa na węgrzech?

ale nie będę dłużej męczył, bo dobrze wiemy że na Węgrzech nie ma żadnej ceny maksymalnej w rozumieniu mikroekonomii, tylko cena jest rynkowa, a różnice płaci rząd, inaczej paliwo by znikło, a biznes zwinął
  • Odpowiedz
@Radek41: już i tak mamy komunę więc urzędowe ceny paliwa nawet by mnie nie zaskoczyły
ale oczywiście nigdy to się nie stanie bo to niekończący się potok pieniędzy płynący do pisowskich kieszeni
  • Odpowiedz