Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jaki kierunek studiów wybrać? Poradnik od starszego kolegi, który zmieniał uczelnię i spędził godziny na przeglądaniu ofert uniwersytetów.
Przede wszystkim, jeśli poważnie myślicie o swojej przyszłości zawodowej i ogólnie życiowej - wybierajcie kierunki dające konkretne uprawnienia i twarde umiejętności. Często w takich tematach pojawia się niestety rada "podążaj za pasją". Ja to rozumiem, z drugiej strony jednak należy zachować zdrowy rozsądek. Większość pasji raczej nie da się przełożyć na dobrze płatną pracę (chyba że akurat uwielbiasz programowanie).
Kierunki ogółem można podzielić na dwie grupy:
1. Praktyczne
2. Hobbystyczne
Teraz postaram się wymienić po kilka kierunków z tej pierwszej grupy, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, z krótkim uzasadnieniem:
1. Umysły ścisłe - oczywiście tu pasują wszystkie kierunki techniczne - konkretne umiejętności: posługiwanie się specjalistycznymi programami inżynierskimi, czytanie oraz tworzenie schematów i rysunków technicznych, programowanie.
Nie każdy musi iść na politechnikę, dlatego jako alternatywę proponuję finanse i rachunkowość - kierunek od dawna znany i szanowany, konkretne certyfikaty za nim idące: ACCA i CPA. Przy kierunkach ekonomicznych trzeba być ostrożnym i wybierać te ściśle wyspecjalizowane, jak właśnie FiR, ekonometria, analityka.
UNIKAĆ wszystkich tych ogólnych typu ekonomia, zarządzanie.
2. Humaniści - polecam filologie (oprócz angielskiej), zasada jest prosta - im mniej znany język tym lepsze pieniądze. Kierunek północ - Dania, Szwecja, Norwegia.
3. Zawody regulowane przez państwo i kierunki z nimi związane - budownictwo, architektura, medycyna, weterynaria -konkretne uprawnienia, bez których nie postawisz nawet jednego kroku w zawodzie.
Zamiast czytać opisy kierunków polecam przeglądać siatki kierunków, czyli rozpisane w tabelce jakie przedmioty są uczone na jakim semestrze. Trzeba pogrzebać na stronie danego wydziału. Nie bez powodu słowo "konkretne" jest pogrubione za każdym razem. To jest główne przesłanie tego wpisu: szukać konkretów, a nie wierzyć w obietnice i mrzonki. Sam niestety dałem się nabrać na bubel o nazwie "zarządzanie". Razem z logistyką są to dwa kierunki dostępne na każdym typie uczelni (politechniki, uniwersytety, prywatne). Już sam ten fakt, że można to studiować wszędzie, powinien być zastanawiający. Sama teoria, zero praktyki, absolwenci liczeni w tysiącach sztuk. Z takim dyplomem w ogóle się nie wyróżniasz i jesteś łatwy/a do zastąpienia.
To moja opinia na temat wybierania kierunku studiów, możesz się nią zasugerować lub całkowicie zignorować, wybór należy do Ciebie.
#studia #studbaza #edukacja

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62a5c4057d28b9000f81b4b6
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Wesprzyj projekt
  • 28
  • Odpowiedz