Wpis z mikrobloga

Garść informacji z Siewierodoniecka i okolic:

1. Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przyznał, że sytuacja w Siewierodoniecku się pogorszyła. Siły ukraińskie mały zostać wypchnięte z części dzielnic zajętych podczas kontrataku.
2. Jurij Butusow (ukraiński dziennikarz) skrytykował Hajdaja, który kilka dni temu (gdy rozpoczynał się kontratak) stwierdził, że Ukraińcy odbili 50% miasta.

"Na wojnie musisz oszukać wroga a nie swoich obywateli. W tym przypadku społeczeństwo ukraińskie musi otrzymywać informacje zbliżone do rzeczywistości, potrzebujemy prawdziwych zwycięstw a nie fikcyjnych" - pisze Butusow

Według Butusowa Ukraińcy - gdy idzie o Siewierodonieck - bronią się głównie na terenie dzielnicy przemysłowej i przyległych ulicach.

Poniżej mapka jak to mniej-więcej wygląda według źródeł pro-rosyjskich. Naniosłem jednak jedną uwagę - teren zaznaczony czerwonymi kreskami imho mogą równie dobrze kontrolować częściowo Rosjanie.

Osobiście nadal jestem sceptycznie nastawiony co do faktycznej skali ukraińskiego kontrataku (tak jak pisałem w podsumowaniu z 4 czerwca, link niżej). Zwyczajnie brakuje materiałów (zdjęcia/wideo) na potwierdzenie ukraińskich raportów. Jak są już jakieś nagrania to często są to stare filmy z początku walk o Siewierodonieck np. z okolic hotelu Mir na północnych obrzeżach miasta. Imho na pewno wiadomo tylko tyle, że Ukraińcy przegrupowali swoje siły i wyprowadzili kontratak. To nie tyle odrzuciło Rosjan, co ustabilizowało front w okolicach dzielnicy przemysłowej. Wszystko ponad to spekulacje.

Podsumowanie z 4 czerwca: https://www.wykop.pl/wpis/65955585/100-dni-rosyjskiej-inwazji-raport-z-ukrainy-04-06-/

3. Prezydent Zełeński odwiedził Sołedar i Lisiczańsk. Gość ma jaja ze stali ( ͡° ͜ʖ ͡°), bo obie drogi do Lisiczańska znajdują się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii. Imho ta wizyta to próba podniesienia morale obrońców sektora Bachmut-Lisiczańsk (tak też to odebrał Arestowicz - info via @Aryo). Sytuacja jest ciężka, a wśród ukraińskich żołnierzy pojawiały się oskarżenia, że dowództwo traktuje ich jak mięso armatnie. Wizyta prezydenta w Lisiczańsku, zaledwie kilka kilometrów od frontu, ma pokazać że takie oskarżenia są bezpodstawne.

______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- #lagunacontent

Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem. Wołam tylko do dłuższych wpisów.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Garść informacji z Siewierodoniecka i okolic:

1. Gubernator obwodu ług...

źródło: comment_16545522994WiF1sT7dhFBsPc7zrggNY.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Jurasik201: @JanLaguna: na ogol to osoby, ktore nie siedza na mirko a wiedze biorą z onetów i wp. Są to też osoby o nizszym ilorazie inteligencji, tzw. normictwo. Nie ma co sie przejmowac, wiadomo, ze wiekszosc ludzi zyje takimi codziennymi sprawami, co zjesc, co wypic, w co sie ubrac i tyle ich obchodzi. Najgorsze tylko, ze tacy tez sieja potem dezinformacje. Mowilem wielokrotnie, ze zrodla UA sa mniej
  • Odpowiedz
Jurij Butusow (ukraiński dziennikarz) skrytykował Hajdaja


@JanLaguna: Na Ukrainie po trzech miesiącach nieprawdopodobnej jedności narodowej zaczyna się powrót do wewnętrznych wojenek. Butusow to jest topowy pod względem liczby odbiorców i znaczenia dziennikarz wojskowy, dobrze poinformowany, z kontaktami w armii, bardzo krytyczny wobec Zełenskiego i jego ekipy. To, co pisze ma znaczenie i szeroko rezonuje. A tak się składa, że akurat niedawno zabroniono mu pracy na froncie. On w tej wypowiedzi
  • Odpowiedz
@JanLaguna: @Jurasik201: @ukraine_map który potwierdza front po prostu dzwoniąc do ludzi na miejscu również potwierdzał rano wczoraj, że centrum jest w rękach Ukraińców po wypchnięciu Rosjan i że wczoraj ponownie zajęli centrum w ciągu dnia.

Wygląda na to, że Ukraińcy kontrolują z całą pewnością wschodnią dzielnicę przemysłową, orki wschodnie części dzielnic mieszkalnych, a cała reszta pomiędzy jest po prostu strefą walk, która przechodzi z rąk do rąk.
  • Odpowiedz
@Sheppard28: Ale co ty w ogóle wygadujesz? XD źródła RUS lepsze? X D Te fejki? Te przenoszenie sprzętu? Te liczenie sprzętu x3? X D Jesteś jednym z orędowników onuc i nic tego nie zmieni, a to że masz jak to ująłeś niższy iloraz inteligencji nic nie zmieni. Walki w mieście w większości to no man's land, przechodzi to z rąk do rąk i jest płynne, sytuacja zmienia się z godziny
  • Odpowiedz
@JanLaguna:
Kontrofensywa w Siewierodoniecku wg mnie nie miała na celu faktycznego odbicia tego miasta, bardziej zadania ruskim duzych strat, związania ich sił i zmuszenia ich do mocnego przezucenia tam posiłłków, szczególnie że to utrudnia ruskim korzystanie z artylerii i lotnictwa. Jest to dla nich dobre miejsce do walki, szczególnie że utrata nie będzie jakąś większą tragedią, bo jest jeszzcze lepiej położony Lisyczańsk. Pytanie zresztą na ile to było tak zaplanowane,
  • Odpowiedz
@TenebrosuS: tyle, że mapy ukraine_map oparte są właśnie tylko o rzekome rozmowy z lokalsami a nie o geolokalizację. To sprawia, że te jego mapy są bardzo wątpliwej wiarygodności - zwłaszcza że jest np. nagranie z 5 czerwca, które przedstawia Kadyrowców pod siedzibą SBU (ulicę od dzielnicy przemysłowej), a nasz mapper twierdzi że Rosjanie kontrolują tylko północną część miasta. Chciałbym wierzyć w te jego mapy, ale to się po prostu nie
  • Odpowiedz
Mowilem wielokrotnie, ze zrodla UA sa mniej wiarygodne od RUS jezeli chodzi o rzeczy zwiazane z walkami


@Sheppard28: Nic dziwnego że cię wyśmiewają. Według ruskich to walki idą cudownie a operacja kończy się na trzeci dzień.
  • Odpowiedz
@SkrajnieZdegustowany: Tak jak pisałem w podsumowaniu 100 dni od najbliższej soboty jestem na urlopie, do pisania wracam dopiero po 20. Teraz ogarniam sprawy zawodowe, żeby mieć spokój na urlopie. ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Dzisiaj może jeszcze skleję jakiś krótki wpis, ale konkretny raport w stylu lagunowym ( ͡° ͜ʖ ͡°) będzie dopiero po 20 ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz