Wpis z mikrobloga

kilka lat temu (w sumie do czasu covida czyli do 2020) pracowalem na wycieczkowcach, sektor hotelowy, raczej nic specjalnego, ale jednak cos mi z tych statkow zostalo i chcialbym wrocic, jednak wykonujac cos powazniejszego
niedlugo 26 lat wiec w sumie ostatni dzwonek zeby zaczac cos dzialac w tym kierunku na powaznie, czy pojscie na akademie morska (w moim przypadku Szczecin bo najblizej) to jedyna i najszybsza opcja zeby trafic na mostek? czy w ogole nie jestem juz na to za stary i trzeba bylo wybierac takie studia po liceum, a nie teraz po kilku latach?
z tego co czytalem jest tutaj na tagu troche osob pracujacych na morzu wiec moze doradzicie cos sensownego?
#pracanamorzu #marynarz
  • 34
niedlugo 26 lat wiec w sumie ostatni dzwonek zeby zaczac cos dzialac w tym kierunku na powaznie, czy pojscie na akademie morska (w moim przypadku Szczecin bo najblizej) to jedyna i najszybsza opcja zeby trafic na mostek?


@DiorSauvage: to już trochę za późno ale pewnie give it try.
@DiorSauvage: na AMS a teraz raczej PMS masz studia niestacjonarne na kierunkach pływających, bardzo dobrze przystosowane do pracy marynarza, także masz inne różne szkoły. 26 lat to wcale nie jest tak późno, ale oficjalnie papierek oficera będziesz miał tylko po zakończeniu szkoły, czyli w wieku 30 lat, a do tego momentu albo kadet, albo A/B czy O/S
@DiorSauvage: na twoim miejscu poszedłbym do pracy nadal w dział hotelowy ale poprosił starego o wpisy steward/os lub steward/deck cadet w książeczce żeglarskiej albo sam sobie dopisał do stewarda '/os' lub '/deck cadet' w książeczce żeglarskiej w poprzednich wpisach - grunt aby długopis się zgadzał. Jeżeli zrobisz wpisy na 32 lub 36mc (nie pamiętam ile tam musisz) to idź sobie na kurs OOW i w pół roku będziesz oficerem.
@newerty: ja w tym dziale hotelowym w kasynie pracowalem, raczej nie dostane wpisu ze bylem przy okazji kadetem xD

@Pomidor536: @Roman_: niestacjonarne dobra opcja tylko tam jest jakis dziwny uklad studiow, studiuje sie ciagiem 2msc, pozniej wolne, taki uklad stworzyli zeby miec kiedy wyplywac praktyki?
Jeszcze jest szkola policealna, 2 semestry krocej, a koniec koncow papier ten sam..
ja w tym dziale hotelowym w kasynie pracowalem, raczej nie dostane wpisu ze bylem przy okazji kadetem xD


@DiorSauvage: zależy od starego. Jak są ok to wpisują wszystko o co poprosisz. Mi stary kiedyś wpisał późniejszą datę zejścia ze statku bo wiedziałem że zabraknie mi 2ch mc do dyplomu oow. Pójdź na statki gdzie na ma tysiąca pracowników - mam na myśli coś innego niż pasażery, łatwiej będzie o kontakt ze
@DiorSauvage: tak, ten układ jest właśnie po to, byś mógł pracować w zawodzie, na UM w Gdyni masz studia zaoczne w weekendy co jest moim zdaniem głupie, masz też policealne ale te będą cię więcej kosztować
@newerty: @Pomidor536: a co jak bym zrobil sobie kurs stcw i do tego itr? moglbym startowac na jakis prom albo cos?
szukam jakiegos innego rozwiazania, bo na dzienne na pewno nie pojde, co najwyzej na zaoki, ale mysle czy jakos nie da sie tego przyspieszyc?
@DiorSauvage: tak, z tymi papierami zrobisz świadectwo deckhand'a i lecisz sobie gdzieś tam za kadeta czy deckhand'a. Zarobków powalających nie dostaniesz, pewnie w granicach 400-700euro, ale lepsze to niż nic. Nie pamiętam ile w takim układzie musisz zrobić za kadeta ale wydaje mi się że 12mc. Dlatego bardziej opłacalne będzie zrobić kursy i pójść na statek za stewarda - zarobisz więcej. I pogadać ze starym żeby wpisał steward/deck cadet, tak jak
@newerty: no wlasnie ze wzgledu na to, ze troche lat juz mam i utrzymuje sie samodzielnie takie roczne plywanie jako kadet za 500e mi sie nie widzi ;)
na stewarda mozna isc bez zadnej praktyki, tylko ksiazeczka zeglarska i podstawowe kursy stcw itr?
tak jeszcze wracajac do kwestii uczelni i praktyk - latwo jest dostac albo w ogole znalezc taki kontrakt na kadeta?

jak jest na pasazerach dobrze wiem, bo plywalem
tak jeszcze wracajac do kwestii uczelni i praktyk - latwo jest dostac albo w ogole znalezc taki kontrakt na kadeta?


@DiorSauvage: ja chyba z 8mc szukałem statku żeby pójść za kadeta. Tragedia, a byli ludzie ode mnie z roku którym zajęło to blisko dwa lat.

utrzymuje sie samodzielnie takie roczne plywanie jako kadet za 500e mi sie nie widzi ;)

Wiem i dlatego uważam że najlepiej zrobisz jeżeli pójdziesz za stewarda
@newerty:

jak szukali praktyk 2 lata no to jakby nie patrzec 2 lata zmarnowane, bo nie moga ruszyc dalej :|

no z tym wpisem steward/cadet spoko jesli stary bedzie na tyle wyrozumialy
wyszukalem szybko jakies ogloszenia na stewarda, poza rocznym doswiadczeniem w branzy hotelowej i tymi papierami stcw nie chca nic wiecej, kwestia tego jaka praca
co ci sie nie podobalo na promach? byles na mostku?

wgryzam sie troche w temat
no z tym wpisem steward/cadet spoko jesli stary bedzie na tyle wyrozumialy


@DiorSauvage: sam sobie dopiszesz.

co ci sie nie podobalo na promach? byles na mostku?

Praca 6/6h. Podejście firmy do pracowników. Podejście starego do załogi. Podejście stewardessy do załogi. Podejście truckmasterów do załogi. Najczęściej pracowałem z gościem który twierdził że był uprowadzony przez ufo - gość był przerażający.

byles na mostku?

Nie było statku na którym pracowałem i nie byłem
@DiorSauvage: aha jeszcze w firmie możesz powiedzieć że masz aspiracje na OOW i pomimo tego że jedziesz za stewarda to będziesz w wolnym czasie chciał ogarnąć co się dzieje na pokładzie i mostku. Zapytasz czy jest możliwość aby dostać wpis steward/cadet. Odpowiedź będzie taka jak moja 'bez problemu tylko pan to powie szeryfowi'. Gdzieś w necie jest książka praktyk, to wydrukuj ją sobie i też zbieraj wpisy do książki praktyk. Aha
@bartek555 weź tu się wypowiedz, bo ja elektryk, ale te rady
@newerty: dla @DiorSauvage: to trochę xDDD Aż mi ciężko skomentować.

@newerty: gdzie ty pływasz i co ty robisz, że takie rady mu dajesz? Przecież to masochizm w najczystszej postaci. Pływając 50/50 wyjdzie mu 6 lat, żeby miał dosyć praktyki do kursu na offa na którym i tak będzie musiał spędzić pół roku.
Przecież to opcja dla tych, którym
@Roman_: na większości dużych cargo wozów nie dostanie kontraktu krótszego niż 5-6mc. I nie sądzę żeby chciało mu się siedzieć 6mc w domu aż się siano skończy. Więc 32mc wypływałby w jakieś 40mc. Plus 6mc kurs. Suma ok. 50mc do dyplomu OOW.

Akademię morską robisz 4 lata plus musisz wypływać 12mc - więc wyjdzie 60mc do dyplomu OOW.

Szkoła policealna. 12mc nauki + 12 mc praktyk + 6mc nauki daje sumarycznie
@newerty: przecież linkowałem wcześniej do SDK. Taki twór jest zarówno w Gdyni jak i w Szczecinie. Przed chwilą sprawdziłem i kurs na OOW po praktyce kosztuje 9000pln a tutaj ta szkółka 17500pln. Więc różnica 6 miesięcy ekstra nauki i 8500pln, żeby uciąć 24 miesiące pracy na morzu potrzebne do bycia offem. Nie wiem czemu ludzie idą do Naskręta tak szczerze mówiąc.

Gdybym miał wypływać 36 miesięcy z czego większość max za
co ty jesteś, agencja crewingowa z Filipin?


@Roman_: jak komuś zależy żeby zrobić papiery jak najszybciej to chyba jak najmniej będzie w domu siedział?

Nie wiem czemu ludzie idą do Naskręta tak szczerze mówiąc.

SDK chyba nie robi wszystkich wymaganych kursów do dyplomu OOW, z ceną kursów cena wyjdzie pewnie podobna.

Gdybym miał wypływać 36 miesięcy z czego większość max za OSa czy jakieś mieszanie tego z byciem stewardem, to bym
SDK chyba nie robi wszystkich wymaganych kursów do dyplomu OOW, z ceną kursów cena wyjdzie pewnie podobna.


@newerty: chyba to się doedukuj zanim będziesz dawał ludziom życiowe rady. Jakie niby kursy które dodatkowo miałby tam kosztować jeszcze z 25k PLN? ITRy tak strasznie podrożały? No i czemu w takim razie kurs na oficera po wypływaniu kosztuje tylko 9k?

Ludzie jakoś całe życie za matrosów pływają i jakoś żyją.


@newerty: no