Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 19
@Tibor: procesory słabszej mocy obliczeniowej korzystają z tzw look-up table (LUT) żeby przyspieszyć obliczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W takim LUT masz gotowy wynik 7+7 więc zamiast obliczać to po prostu bierzesz ze schowka, a potem na nim robisz proste obliczenie jak dodawanie 1 lub -1 ( ͡° ͜ʖ ͡°) dokładnie tak jak w memie
  • Odpowiedz
@ZohanTSW: LUT nie służy do tego co piszesz tzn. do prostych operacji artytmetycznych. Nawet "średniowieczne" procesory sprzed kilkudziesięciu lat mają sprzętowy ALU (Arithmetic Logic Unit) gdzie dodawanie wykonasz znacznie szybciej (np. w jednym takcie) niż adresując wielkie tablice danych, pamięć swoje kosztuje. LUT to raczej do danych nielinowych, danych trygonometrycznych itp. gdzie liczenie tego na piechotę trwaloby faktycznie długo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@ZohanTSW: LUT nie służy do tego co piszesz tzn. do prostych operacji artytmetycznych. Nawet "średniowieczne" procesory sprzed kilkudziesięciu lat mają sprzętowy ALU (Arithmetic Logic Unit) gdzie dodawanie wykonasz znacznie szybciej (np. w jednym takcie) niż adresując wielkie tablice danych, pamięć swoje kosztuje. LUT to raczej do danych nielinowych, danych trygonometrycznych itp. gdzie liczenie tego na piechotę trwaloby faktycznie długo

@hu-nows: masz rację, chciałem to przedstawić w najprostszy sposób i przy
  • Odpowiedz
7+6 = 7+3+3
7+3 = 10
10+3 = 13
ezpz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Alky Jedyny prawidłowy sposób liczenia tego równania.

Ale szczerze mówiąc nie wierzę, że istnieje "normal person" z tego mema. Każdy liczy to jakimś dziwnym sposobem. Każdy.
  • Odpowiedz
@Amfidiusz: Czasem patrzę szybko na dane równanie, zamykam oczy i bez dłuższego zastanawiania się podaję pierwszą liczbę jaka przyjdzie mi do głowy. O dziwo, mam rację w jakichś 60-70%, może to kwestia liczenia podświadomego.
  • Odpowiedz
@ZohanTSW: mi się wydaje właśnie że lut jest dla ludzi z mocniejszym procesorem którzy nie chcą marnować pamięci na pierdoły więc wstawiają tam sobie tylko podstawowe działania a końcówki liczy procesor.
Ludzie ze słabszym procesorem mogą zawalić całą pamieć gotowymi śmieciami typu 7+6 bo i tak tyle wolnej nie bedzie im nigdy potrzebne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@ewolucja_myszowatych: jedni marnują pamięć na 6+7, a inni na coś poważniejszego :) tym słabszym przy poważniejszych obliczeniach program się freezuje, watchdog resetuje i wszystko wstaje z komunikatem "nie wiem" albo coś w tym stylu
  • Odpowiedz
@hu-nows: Doom w wersji na którąś konsolę (chyba na SNESa) wszystkie możliwe obliczenia związane z grafiką 3D miał wstępnie przygotowane przez twórców gdy i hardkodowane w silniku. Powodem była oczywiście fatalna wydajność zmiennego przecinka w tej konsoli. Tak czy siak, ta wersja to programistyczny majstersztyk, sprytnie rozwiązano wiele różnych problemów napotkanych po drodze...
  • Odpowiedz