Wpis z mikrobloga

#bazydanych normalizacja czy jak to sie zwie, ktos moze po krotce wytlumaczyc jak to sie robi jakis przyklad i jasno wyjasnic normalizacja drugiego poziomu cyz jak to sie zwie normalizacja 2 3 i 4 poziom chyba :D albo gdizes po polsku krotko jasno opisane i przyklady jak to sie robi? np mam firma(nif, nazwa, region, kraj, cos tam cos tam) i jak te nromalizacje zrobic?
  • 20
  • Odpowiedz
@Ginden: bo jutro egzamin i musze sie tego nauczyc jak to sie robi jak poda to gowno lub jakas tabelke z danymi aby to rozlozyc i zrobic ta glupia normalizacje :/ klucze id ok na poczatek wiem ze trzeba itp ale potem to juz hardcore bo nie wiem o co cho a na wiki malo przykladu a praktycznie brak :((
  • Odpowiedz
@porque: ja co prawda w tecbazie ale postaram się wytłumaczyć:

1 NF jest chyba zrozumiała, wszystkie krotki muszą być elementarne, czyli krotka nie może być w postaci |imie nazwisko nr telefonu|

2 NF mówi nam że każda krotka zależy od klucza głównego a nie od jego podzbioru czyli jesli kluczem jest |nr w dzienniku| |nazwisko|

to nie może być sytuacji że z samego nazwiska lub nr w dzienniku wyznaczymy wszystkie krotki
  • Odpowiedz
@siemankooo: dzieki przeczytam na spokojnie i postaram sie ogarnac plus to co grinden i moze macie jakies przyklady do rozwiazania gdzies? z odpowiedziami proste? z tych trzech poziomow? zebym mogl postudiowaC?
  • Odpowiedz
@Ginden: wszystkie 3 są dość proste z kartkówki miałem 5 maksimum punktów :)

jak się tłumaczy albo słucha to się wydaje jakieś pokręcone ale na przykładach szybko da się ogarnąć
  • Odpowiedz
@siemankooo: no szkoda bo mowie moze jakas fotke czy cos bys wrzucil czy jakis sprawdzian :D najwyzej jakbys mogl jeden przyklad maly krotki jakby to wiele roboty nie bylo to bylbym wdzieczny. Wiesz chce w miare sie nauczyc zeby zaliczyc na to 5 czy 4 w 10 stopnieowej skali xd
  • Odpowiedz
  • 1
@siemankooo: no chyba mniej wiecej załapalem o co chodzi tylko ze bez tabelki robimy to znaczy nam daje czasami a czasami tylko cos w stylu przykładu twojego pracownik(numer id, nazwa, stanowisko, pensja ) i teraz zrób 2nf i 3nf :/
  • Odpowiedz
@porque: my na kartkówce dostaliśmy tabelkę i po kolei mieliśmy sprawdzać czy jest w 1NF jak nie to zrobic tak żeby był itd... aż do 3NF

i mieliśmy w sumie 4 relacje w każdej było coś do poprawienia a w jednej było wszystko do poprawienia tak jak w moim przykłądzie :)
  • Odpowiedz
@siemankooo: ok wielkie dzieki, poprzegladam to i zobacze zdjecia z rozwiazan jakie zrobil :/ to znacyz jak tak czytam wszystko wydaje sie logiczne i latwiejsze, tylko jeszcze dochodzi u mnie braki w jezyku w ktorym robia sprawdziany i potem takie kwiatki wychodza xd
  • Odpowiedz