Wpis z mikrobloga

@The_Rainman: To nawet nie kaliber. Ogólnie założenia są takie by mieć nabój na łuski od 7.62x51, z pociskiem pośrednim plus jeszcze to wszystko jest nastawione na dużo wyższe ciśnienia więc do łuski dołączane jest stalowe dno. Taki de facto nabój karabinowo...pośredni? :P
@ppqa: Szczerze właśnie dziwnie to nazwać, bo właśnie łuskę masz sticte z naboju karabinowego, a pocisk jest podobny do 6.8 SPC, który jest klasyfikowany jako nabój pośredni. Ale masz rację, że oficjalnie sklasyfikowano .227 jako nabój karabinowy, mój błąd.
@RM_PL: ja na to patrzę też przez pryzmat "rozmiaru broni" - to jest nabój na "duże platformy", a'la AR-10 / AR-308

W ogóle ten cały MCX Spear jak mu się wymieni tylko lufę, to może strzelać 7,62x51 NATO - wymyślili to trochę podobnie jak 7,62x35 (.300 Blackout) w mniejszej platformie (AR-15).

Czyli w sumie dość ciekawie, bo w dwóch posiadanych platformach mają łącznie 4 kalibry, wymagające tylko wymiany luf:

większa: 7,62x51
@ppqa: Coś w tym jest. Ale nie wiem jak będzie wyglądać kwestia .277 a 7.62x51 ze względu na te wzmocnienie dna łuski. Więc pewnie prócz lufy z komorą trzeba będzie zmienić też zamek, ale z drugiej strony na platformach typu AR to nie jest jakaś wielka rzecz.
@RM_PL: mi chodziło bardziej o to, że można z broni wyprodukowanej dla 6,8x51 strzelać również z 7,62x51. Bo w drugą stronę to tak jak piszesz.