Wpis z mikrobloga

Kolejny wpis ode mnie.
Tym razem moje Viberg service boots na 'ksztalcie' (jak sie tlumaczy last na polski?) 2030.

2 ciekawostki apropo tych butow:
Skora 'natural chromexcel' od Horween. Natural w nazwie odnosi sie do koloru, a raczej jego braku. Ta skora nie jest malowana - zaczyna sie jako bardzo jasna skora, ktora z uplywem czasu nabiera brazu/pomaranczu i w zaleznosci od uzywanych produktow i ogolnej pielegnacji moze skonczyc jako dosc ciemny braz lub jako zywy braz z roznorodnymi bardziej jaskrawymi sladami/ksztaltami. Chromexcel odnosi sie do sposobu obrobki tej skory przez Horween - mozna poczytac o tym:
https://www.horween.com/blog/2010/03/23/chromexcel%C2%AE-2
W skrocie, Horween tym sposobem wyrabia skory od dziesiatek lat, skora tak wykonana jest bardzo elastyczna a zarazem trwala. Jest latwo podatna na zarysowania, ale w zamian te zarysowania sie latwo scieraja.
W internecie ta skora ma rzesze fanow jak i rzesze hejterow. Hejterze zwracaja przede wszystkim uwage na problemy ze zbyt luzna ziarnistoscia.
Luzna ziarnistosc sprawia, ze buty sie 'brzydko zaginaja', zamist gestego 'wzorku', ten wzorek jest luzniejszy. Wynika to z tego, ze producenci butow, kupujac skore od Horween musza ja potem pociac i wybrac dobre kawalki z ktorych uszyja dane buty. Tansi producenci beda sie starac wykorzystac kazdy kawalek, przez co gorsze jakosciowo kawalki niestety beda psuc troche wrazenia estetyczne. Producenci ktorzy sprzedaja swoje produkty w wyzszych cenach moga sobie pozwolic na bycie bardziej wybrednym, dzieki czemu efekt koncowy jest duzo lepszy.

Buty z obrazka nie maja tego problemu, no ale sa raczej z tych drozszych. Osobiscie nie mam za wiele butow wykonanych ze skory chromexcel, a wszystkie ktore mam nie cierpia na ten problem.

Tak wiec sama skora na tych butach jak dla mnie jest idealna, swietny kolor, swietne wlasciwosci, az chce sie uzywac.

Druga ciekawostka jest sam 'ksztalt'. Viberg 2030 jest wsrod pasjonatow czesto wymieniany jako top jesli chodzi o interpretacje 'service boot' - czyli buta ktory ma przypominac ksztaltem amerykanskie buty wojskowe z 2 wojny swiatowej. Ksztalt nie jest ociezaly, ale nie jest tez typowo elegancki jaki moznaby zastosowac w butach do garnituru.
Wada 2030 jest to, ze jest dostepny jedynie w szerokosci E (w skali gdzie D to normalna szerokosc, C, B to wezsze buty, E, EE, EEE to szersze). Na mojej stopie lezy ok, ale osoby o waskich lub bardzo szerokich stopach moga miec problemy z dopasowaniem.

Viberg jako kanadyjska slynie glownie z ladnych ksztaltow, szerokiego wyboru rzadkich skor (skory z antylopy, bizona, konia itd), jakosci skory, jak wspomnialem wczesniej moga sobie pozwolic na bycie wybrednymi oraz z jakosci wykonczenia (przeszycia, symetrycznosc itd). Zdecydowanie potwierdzam jakosc wykonczenia, smialo moge stwierdzic, ze sa to najlepiej wykonane buty jakie posiadam.

Buty zdazyly mi juz troche sie przyciemnic (w komentarzach zdjecia jak byly nowe) - i zdecydowanie podoba mi sie kierunek w ktorym ta skora sie starzeje - zamowilem niedawno jeszcze jedna pare w tej samej skorze natural chromexcel oraz jedna pare ze skory 'Veg tan' takze w kolorze naturalnym: https://wickett-craig.com/vegetable-tanning/
Niestety jeszcze przyjdzie mi kilka tygodni poczekac na te pary.

Anyway - polecam natural chromexcel ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

#modameska #ubierajsiezwykopem #buty
tomekwcalenie_tomek - Kolejny wpis ode mnie. 
Tym razem moje Viberg service boots na...

źródło: comment_1654069371hg356A1JGJyD2uKlo4nCXE.jpg

Pobierz
  • 14
@tomek_wcale_nie_tomek: Powodzenia z dopasowaniem, słyszałem że bywa ciężko pod tym względem z inżynierami. W sumie jak z większością butów bez sznurowania. Jak sobie przypomnę moje próby z kowbojskimi roperami to aż mnie stopy bolą xd