Wpis z mikrobloga

w równch spłacamy z początku, głównie odsetki i mało kapitału, wychodzi równa rata miesięczna i w teorii bardziej przewidywalne obciążenie dla budżetu. W warunkach rosnących stóp procentowych lepiej nadpłacać jednak kapitał więc obecnie lepszym pomysłem malejące. Pierwsze raty będą bardzo wysokie, lecz łączny koszt kredytu niższy.
@cocieboli: Nadplaca sie jedynie kapital. Jak dasz rowne i bedziesz nadplacac tak zeby wyszlo Ci razem kwota jak z malejacego kredytu to wyjdzie to samo, ale to pod warunkiem ze nie masz prowizji za nadplaty w pierwszych 3 latach i ze ufasz sobie ze bedziesz konsekwetnie to nadplacal nie wazne co - ja bym sobie nie zaufal.

Jesli kilka podwyzek sprawi ze nie bedziesz w stanie splacac to nie bierz malejacych,
@LuQano: No widzisz. Jeden rabin powie nie bierz zmiennego, a drugi powie bierz zmienne. Już niewiadoma kogo słuchać. Teraz oferty są takie, ze raty na stałe czy zmiennne są identyczne, a czasem nawet na stałe mniejsze. Wiec może banki wiedza, ze za rok, dwa stopki spadną i nie chcą być do tylu? Tyle pytań. Ja myślałam o zmiennych i o nadpłacaniu teraz. Kredyt na 270 koła.
@cocieboli: Moze jest jak mowisz, ale moze tez bankom nie jest na reke lawinowy wzrost nie wyplacalnych kredytobiorcow - jak zaczna przejmowac im nieruchomosci i wystawiac na licytacje masowo to jeszcze ceny spadna przez dodatkowa podaz, jak ceny spadna to niektorym moze nieruchomosc nie pokrywac juz zabezpieczenia na kredyt i bank bedzie wymagal dodatkowych zabezpieczen. To moze dzialac jak kula sniezna. Wiec daja kredyty na stala stope na prawo i lewo.
@cocieboli: No jakby nie mogl Cie zmusic do sprzedazy nieruchomosci to nie byloby zbytnio sensu nazywac go zabezpieczeniem kredytu, nie? ;) Jest jeszcze gorzej w praktyce - odpowiadasz calym majatkiem, wiec mozesz stracic dom i jeszcze zostac z dlugiem jak kilka rzeczy sie zle ulozy ;)
@LuQano: Świetnie :D nie ma to jak się zakładać w grze ze starym wyjadaczem, ale co zrobić, jak się nie ma bogatych starych albo spadku ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba jednak wybieram stabilność niż gierki z jastrzembiem wśród jastrzembi xD