Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi z przejmowaniem po kimś schedy w rapie?
Przewija się ten motyw u Peji, Tedego, np.:

Tylko Peja

"Ty chciałeś ze mną wygrać? Nie będzie cudu nad Wisłą.
Co robił przed rapem, po kim przejąłeś schedę?"

Massey - Ej, łania (feat.Peja)

"Co wiją aż je gdzieś ukłuje, tego nie wiem
Mistrz bara bara, po nim przejąłem schedę"

Reprezentuję biedę

"Po Waldku przejąłem schedę powiem i powtórzę
Reprezentuję biedę"

Wielkie joł

"Ja jestem Tede z ekipy - oł je joł
Nie jeden chciałby pomnie schedę przejąć"

Stylwester

"Sprawdź mi. Wielkie joł zdobi pięść. Ty
Ej wiesz, niestety schedy mej nie przejmiesz"

#rap #muzyka #hiphop #pytaniedoeksperta #rapsy #peja #tede
  • 27
  • Odpowiedz
@michelney: Tu nie chodzi o dosłowne przejmowanie czegoś po kimś, tylko raczej o "chciałbyś żebym zdechł, niedoczekanie", albo "jestem taki zajebisty jak ktośtam", albo "ty pozerze #!$%@?, jesteś sezonowcem bo przed boomem na hip hop byłeś skinheadem".
  • Odpowiedz
@ktomizajalnazwy: no taka interpretacja jakiś sens ma, ale fragment "Reprezentuję biedę" raczej jej zaprzecza. Peja śpiewa, że przejął schedę po Waldku (kimkolwiek on był) i jest raczej z tego, tak samo jak ze swojego pochodzenia, dumny.
  • Odpowiedz
@michelney: Waldek w tym kawałku to mi się zawsze wydawało, że to mógł być po prostu stary Pei, który był patusem z Jeżyc i alkoholikiem, podobnie jak sam Peja, który tym "przejmowaniem schedy" po nim zaznacza, że jest dumny ze swojego pochodzenia. Kontekst na to wskazuje zresztą.
  • Odpowiedz
i nowszy przykład z 2014:

Sitek

Trudny Charakter

"Nie odwracam się od kumpli, ciągle wracam na teren
Więc mnie bawi jak dzieciaki chcą dziś przejmować schedę"
  • Odpowiedz
@ktomizajalnazwy: tak, też tak myślę, w końcu Peja na drugie ma Waldemar, to może dostał to imię po ojcu?
No ale w tym przypadku ta scheda to po prostu zwykłe dziedziczenie w rodzinie.
... i coś mi się tu nie klei, w końcu w "Tylko Peja" mamy coś takiego:

Co robił przed rapem po kim przejąłeś schedę
Dobrze wiem kim byłeś wcześniej Włodi byłeś skinhead'em
Wiem to od ciebie teraz wstydzisz
  • Odpowiedz
schedę


@michelney: Beef Ryśka i Tedego trwał zanim się zaczął, btw. piekne czasy i od kiedy pamiętam, długo przed nim mieli coś sobie do dodania.

dekadę, półtorej temu scena nie była tak rozległa jak jest obecnie (co imo stawia rapscenę i młodych raperów wśród bananoych dzieci)
Grup/raperów rozpoznawalnych było kilkudziesięciu, torrenty, piraty, etc. Tworzyły się obozy, gdzie rozwiązaniem była liryka i szybka odpowiedź na diss. Teraz te wszystkie OSZOŁOMY napier**lają się
  • Odpowiedz
@ktomizajalnazwy: a dasz radę precyzyjnie zdefiniować tę schedę? Bo moim zdaniem scheda w tekstach Tedego to coś innego niż u Peji.
W Stylwester mamy teoretyczną możliwość jej przejęcia przez osoby trzecie(?), w dodatku być może w złych intencjach.

Twoja pierwsza propozycja oczywiście jakiś sens ma, ale trochę mnie mało przekonuje( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz