Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Tak się ostatnio zastanawiałem nad jednym: roczny budżet Polski to około 500mld zł tzn około 125mld dolarów. Musk za Twittera mial zapłacić 44mld dolarów czyli około 175mld zł. I tak się zacząłem zastanawiać: skąd bank, który mu pożyczy kasę na taką transakcję, będzie miał tyle pieniędzy? Nie sądzę, by jakikolwiek bank na świecie miał w sejfie tyle kasy. Wątpię, by jakikolwiek bank miał tyle środków zabezpieczonych w złocie na przykład. Czy to oznacza, że tak się tworzy coś z niczego?

#gospodarka #bank #musk #twitter #inflacja
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sotha: wiem, ale nie sądzę by jakiś bank miał tyle środków własnych, by je pożyczyć w takie kwocie.
Czyli tworzy się kasę na projekcji przyszłych dochodów. Każdy komuś coś obiecuje (zyski) na podstawie obietnic innych. Czyli kasa powstaje z obietnic i zaufania.
@TWezmyr: kryptowalutą zapłaci, tylko jeszcze musi coś wymyśleć, żeby kursy wystrzeliły w kosmos, ale to chyba nie będzie problemem, jakieś 2-3 tweety i po robocie, póżniej tylko jakiś szemrany ale oczywiście w świetle prawa legalny sposób na zamianę takiej ilości krypto w coś bardziej legitnego i "ćwierkacz" kupiony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TWezmyr: banki mogą generować pieniądz z tak zwanej rezerwy cząstkowej. W skrócie - ze 100k depozytu mogą wygenerować bańkę kredytu, tak o, z niczego. Ktoś tą bańkę wpisał w komputerze. Ty mieszkasz w mieszkaniu za bańkę, poprzedni właściciel sobie ją wyda, a pieniądz wziął się z dupy.
Inna sprawa - Są strasznie #!$%@? podatki od capital gains w stanach. Jakby sprzedał akcje np Tesli to raz że by skrzywdził swoją firmę,