Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do zakupu dodatkowego dysku na zdjęcia oraz nagrania z różnych podróży, ponieważ przybywa tego kilkanaście gb po każdym wyjeździe. Myślałem o dysku sieciowym ze względu na możliwość dostępu zdalnie i pewnie jakiejś aplikacji, którą mogę zainstalować na telefonie i synchronizować sobie zdjęcia i nagrania. Czy polecacie takie rozwiązanie jeżeli chodzi o wygodę i trwałość danych na takim dysku czy może używacie zwykłe dyski zewnętrzne podłączane po USB do lapka/telefonu?

#fotografia #dyski #komputery
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@botereq: czego byś nie wybrał pamiętaj o redundancji, jak ma być bezpiecznie to przynajmniej 3 kopie. Ja mam NASa Buffalo, ale jakbym miał kupić to bym wybrał coś popularnego jak Synology czy Qnap. Ale i tak jest całkiem OK. Dysk do szuflady też jest spoko tak naprawdę jako dodatkowe zabezpieczenie, tylko też jeśli backup nie robi się automatycznie to zazwyczaj nie działa na dłuższą metę xD. NASa fajnie mieć choćby ze
@botereq: Synology albo QNAP. Min. dwa dyski w trybie mirroring + backup na zewnetrznym hdd. Zasada jest taka generalnie, ze najlepiej trzymac backupy danych w trzech roznych miejscach.
Mozna tez samemu zbudowac NAS , np. ze starego kompa, ale to zalezy jak tam u Ciebie ze skillami IT. To tansza opcja. Natomiast na dyskach nie oszczedzaj, do NASa dedykowane REDy od WD albo Ironwolf od Seagate.
@Odczuwam_Dysonans: @LeeBee: dzięki Pany za odpowiedzi, a jeszcze takie pytanie co do tych dysków sieciowych czy producenci pozwalają w łatwy sposób na zarządzanie zasobami? Dla przykładu chciałbym np. zrobić kilku userów jeden admin dostęp do wszystkiego oraz użytkowników, którzy mieliby dostęp tylko do swoich partycji na takim dysku.
@botereq: Tak, masz dostep do pelnej konfiguracji przez przegladarke. Dodatkowo w.w. producenci NASow maja UI wygladajacy jak system operacyjny okienkowy typu windows czy linux. Funkcjonalnosci mozna poszerzac pluginami i aplikacjami. Na 99% potrzeb jakie bedziesz mial - sa gotowe rozwiazania w przypadku obu marek. Poszukaj na YT jak to wyglada. U siebie mam jeden Synology DS413j i jeden system na serverko HP Proliant oparty o OpenMediaVault. Mozliwosci jest duzo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@botereq: Najlepiej takie dedykowane do pracy 24/7 w serwerach NAS. Np. WD Red albo Seagate Ironwolf. Unikaj wszelkich dysków typu green - usilnie parkują głowice co skraca żywotność, a ma niby oszczędzać energię.
@botereq: mimo że za Seagate od lat ciągnie się zła sława, to właśnie IronWolfy bym chyba wybrał - mam to w paru rejestratorach i chodzą bez problemu długie lata, a Red, fakt że nie w NASie czy rejestratorze tylko obsługiwany przez zwykłego kompa, dosyć szybko mi zdechł (tj jeden z pary).