Wpis z mikrobloga

Hej, Mirki i Mirabelki!
Napisałem jakiś czas temu swoje małe API restowe w #php i tak się zastanawiam jak to teraz zdeployować. Mam do dyspozycji serwery na @home-pl i @zenbox_pl - czy ktoś kiedyś robił u nich deploy i może wskazać jak to można zrobić? Ewentualnie jeśli się nie da, jak najlepiej to ogarnąć? Heroku lub Google Cloud dadzą radę?

Niestety jestem zielony w tych sprawach, a nie potrafię znaleźć potrzebnych informacji w Google i ich stronach, także postanowiłem zapytać szanowne grono ekspertów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#backend #hosting #homepl
  • 8
@polskiniko: zależy co w jakiej technologii to napisałeś i co masz dostępne na serwerze. Standardowo hostingi oferują tylko dostęp po ftp, więc możesz zapomnieć o deployu.

No chyba, że jest ssh i masz dostęp do composera, to możesz spróbować podpasować jakiś skrypt deployera ( https://deployer.org/ )
@polskiniko: FTP używasz tylko do przesłania plików, które później używane są przez serwer www (Apache, nginx, etc). W skrócie przegrywasz pliki do katalogu, na który "wskazuje domena" (skrót myślowy, ale nie będę się rozpisywać) i API masz wystawione pod daną domeną. Jeśli nie masz wykupionej hostingi zazwyczaj wystawiają jakąś "techniczną" domenę typu nazwa-konta.home.pl

Wszystko jest opisane w sieci, są filmiki na YT. Polecam poszukać, bo to podstawy do ogarnięcia samemu ;-)