Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mam proste pytanie - choć troche się rozpusałem, no ale liczę na was: Jak znajduje sie sensownego mentora, gdy wśród znajomych nie ma na to szans? Od 2 miesiecy ucze się tego całego programowania, bo lubie się uczyc nowych rzeczy i nie ukrywam, ze bardzo mi sie spodobalo takie siedzenie i rozkminianie (dlatego w ogóle zacząłem, bo zawsze lubiłem tego typu zajęcia, ale życie mnie gdzie indziej zaprowadziło).

Ale no nie ukrywam, ze trochę utknąłem, niech mnie ktos poprawi, jak mam niewłaściwe wnioski, ale:
Każdy kurs wygląda tak samo i właściwie 99% z nich skupia się na umiejętnościach odtwórczych - jesli dobry programista to ten, ktory najszybciej zrobi 999tą wersje terisa, albo space inviders, podmieniajac grafiki i korzystając z modułów... no to moze faktycznie jednak to nie do końca dla mnie. Przez pierwszy miesiac t o chyba z tydzien się błąkałem nie wiedząc od czego zacząc (ani nawet jaki język wybrać), az znalazlem 1 dobry kurs i 2 fajne książki. Po ~3-4 tygodniach odkryłem Code Wars i w sumie od miesiąca moja nauka polega na tym, ze jak mam tylko wolne popołudnie, to siedze i rozwiązuje zadanie - dla większej sarysfakcji i odpoczynku czasem te trudniejsze, ale rutynowo i konsekwentnie cisnę wszystkie od początku.

W sumie najwięcej radości mam z rozkminiania rozwiązań, optymalizowania, upraszczania i tym podobnych zabaw (plus sobie czasem sam cos komplikuje w zadaniu, gdy np. Wydaje mi sie, ze choc rozwiazanie przechodzi testy, to jednak jest mało eleganckie, bo wyłożyło by się przy próbie XYZ).

No i cóż, fajna jest to zabawa bardzo, ale niestety, po pierwsze, to raczej troche za mało, a po drugie nie bardzo wiem jak i do czego dalej się zabrać. No a najgorszym problemem (dla mnie) jest to, ze nie mam zielonego pojecia, czy ja mam do tego predyspozycje, czy robie postępy, a nawet czy ja na dzien dzisiejszy cos sensownego potrafię (oceniając obiektywnie). Czasem mysle tez, ze jedynym sposobem jest zwyczajnie znalezienie pracy/stażu - no ale to trzeba miec jakiekolwiek pojęcie (można powiedziec, ze kasa to tam sprawa drugożędna, albo i dalej).

#programowanie #python #programujzwykopem
  • 16
@mazaken: napisz sobie aplikacje dla siebie. coś co ci się przyda w jakikolwiek sposób i gdzie wykorzystasz w praktyce to czego się uczysz i gdzie będziesz w stanie zobaczyć czego ci jeszcze brakuje. zadania na codewars fajnie że robisz ale nijak się to ma do napisania aplikacji od a do z
@mazaken: Chyba podstawowe pytanie to jaki masz cel. Od tego trzeba wyjść i dopiero decydować co robić.
- jak robisz for fun to jaki problem jeśli stoisz w miejscu skoro masz z tego fun? :)
- jak robisz dla siebie, ale chcesz progresować, to rób to, co lubisz, czyli brzmi, że algozadanka, ale jakoś by progresować. Czyli nie rób tylko prostych zadań, ale staraj się trudniejsze i poczytaj książki z algo
@mazaken: Są kursy, które nie są odtwórcze. Zobacz hyperskill od jetbrains.

Wybierasz sobie projekt i dostajesz zadania które uczą cię poszczególnych elementów projektu i dostajesz ocenę swojego kodu pod różnymi względami. Możesz też porównywać swoje rozwiązanie z innymi i podejrzeć jak lepsi od ciebie rozwiązali dane zadanie.

1 czerwca wychodzi kurs od edx https://www.edx.org/course/introduction-to-computer-science-and-programming-7
Jak znajduje sie sensownego mentora, gdy wśród znajomych nie ma na to szans


@mazaken: bez doswiadczenia? Srednio, bo osoby poczatkujace najczesciej maja slomiany zapal i zawracaja dupe zamiast wpisac w Google, a nastepnie znikaja na X tygodni.

Zrob mniejszy projekt, wrzuc na githuba, wrzuc tutaj zeby dostac feedback. Algorytmy sa spoko jezlei nie ogarniasz syntaxu, do 1. pracy musisz tworzyc cos co ma rece i nogi.
@mazaken: bez doswiadczenia? Srednio, bo osoby poczatkujace najczesciej maja slomiany zapal i zawracaja dupe zamiast wpisac w Google, a nastepnie znikaja na X tygodni.


@zarev: domyślam się, dlatego napisałem, bo nie wydaje mi się, aby to było proste. Z drugiej strony niestety wydaje mi sie, ze początkującym najbardziej by się przydało.

Dzięki za radę ( @szczepan-szczypawa: @radekr: @asdfghjkl: również). Problem jest troche taki, ze zakłada, że wiem
@zarev: o #!$%@?, no wlasnie sądziłem, ze takie projekty to za wysokie progi dla świżaka xD serio startując od zera mozna zrobic taka apke w kilka miesięcy? Dość mobilizujące :D
@mazaken: nie bez powodu napisałem o czymś dla siebie albo dla branży w której masz doświadczenie. jeśli my ci coś wymyślimy to moim zdaniem stracisz szybko zapał bo nie trudno go stracić jeśli nie czujesz sensowności tego co robisz.
@mazaken: to kluczowe na etapie nauki. na robienie rzeczy bez poczucia sensu i celowości będziesz jeszcze miał czas w życiu zawodowym jeśli faktycznie zajmujesz się tym zawodowo kiedyś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mazaken:
1. Wyglad lajtowo skopiujesz
2. Matchowanie robisz bez filtrow, od kazdy z kazdym. Zapamietujesz tylko czy już dana osobę ktoś odkliknal
3. Kiedy 2 osoby się polajkuja maja matcha i mogą ze sobą pisać, łatwe do sprawdzenia

To takie absolutne MVP. Później dodajesz mozliwosc filtrowania (ie pokaz mi po wieku, odlegości, płci etc)

Poza wysyłaniem wiadomosci wszystko będzie do zrobienia po 1 tutorialu o django, a wysyłanie wiadomosci niekoniecznie musi
@zarev: ok, pozostaje zacząć działać :D

@asdfghjkl: wiem i trudno sie z Tobą nie zgodzic, ale ja jestem troche dziwny i dla mnie motywatorem jest cel - a z jego okresleniem mam mały kłopot z przyczyn o ktorych wczesniej wspomnialem (czesto mysle, ze chyba to co bym chcial robic docelowo, to jakas obróbka danych, a najlepiem ML - ale takiego projektu to juz na bank sam sobie nie wymysle). Apka