Wpis z mikrobloga

Witam
Staram się o kredyt hipoteczny, mam już wybraną nieruchomość. Do banku złożyłem wszystkie wymagane dokumenty, dostałem już decyzję wstępna pozytywną. Miałem tylko dostarczyć operat szacunkowy. Co dziś uczyniłem. Aktualnie go analizują. Jest jakaś możliwość, że bank będzie miał jakieś wątpliwości co do wyceny? Nieruchomość wyceniona na więcej niż ją kupuję. Zastanawia mnie to, czy bank może stwierdzić, że nieruchomość jest warta mniej. Choć operat to dokument urzędowy i powinienem być święty ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#kredythipoteczny #bankmillennium
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@rafal_13 Mnie tylko zastanawia jak bank to weryfikuje. W operacie jest wszystko wyliczone skąd ta cena. Bo skoro robią swoje rozeznanie rynkowe to po co ten operat?
  • Odpowiedz
@Matek237 to, że banki weryfikują operaty nie jest jakoś strasznie dziwne - za operat jest odpowiedzialna jedna osoba, która zwykle robi "tak, jak klient chce" czyli zgodnie z ceną zakupu lub wyżej. W moim przypadku bank uznał, że cena jest zawyżona o 10 tysięcy (to był chyba listopad 2018) i konsekwencje tego były takie, że dostałem kredyt na 80% ale wyceny bankowej, a nie tego co powinienem zapłacić deweloperowi. Czyli odłóż sobie
  • Odpowiedz
@Matek237 bank jakieś tam swoje sposoby ma, te popularne dostają mnóstwo operatów i pewnie mają swoją bazę. To jest dosyć śliski temat, bo zbierane są dane z najbliższej okolicy i porównywane z Twoją nieruchomością. Co nie ma zbytnio sensu w dzielnicach, które są gęsto zabudowane i inwestycji jest po prostu bardzo mało lub każda jest o innym standardzie (operat porównuje wtedy jabłka i pomarańcze, a ceny bierze z 2-3 lat). Być może
  • Odpowiedz
  • 0
@pablohini Dzięki za odpowiedź ( ͡º ͜ʖ͡º) Ja kupuje mieszkanie z rynku wtórnego. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej poradziłem się odplatnie rzeczoznawcy czy mieszkanie które chce kupić jest warte swej ceny. Nie wymagałem od rzeczoznawcy by mi wycenił na tyle ile ja chce. Operat również robiłem u tego rzeczoznawcy i myślę, że wycenił mi te mieszkanie poprawnie. Wiadomo mam obawy i tak, że bank może coś podważyć i
  • Odpowiedz
Jest jakaś możliwość, że bank będzie miał jakieś wątpliwości co do wyceny?


@Matek237: Tak, zawsze jest taka możliwość, ale to bardzo mały odsetek przypadków.

Mnie tylko zastanawia jak bank to weryfikuje.


@Matek237: Bank weryfikuje operat pod względem poprawności wykonania, osoby rzeczoznawcy (niektórzy są na "czarnych listach") oraz zgodności wartości nieruchomości z danymi wewnętrznymi banku.
  • Odpowiedz
@Matek237: na swoim świeżym przykładzie Ci powiem, że operat zrobiony na wartość ok 600k przez tego samego rzeczoznawcę w jednym banku został przyjęty na taką kwotę jaką wskazał operat, a drugi bank finalnie "obciął" wartość z operatu o kilkanaście tys zł
  • Odpowiedz
  • 1
Dziś już dostałem informację z banku, wszystko ok. Wycena mieszkania na kwotę jaką kupuję, co i tak mi odpowiada. ( )
  • Odpowiedz