Wpis z mikrobloga

#inflacja #nbp #banki #stopyprocentowe #kiciochpyta

Spytałem się już raz w odpowiedzi na jeden post, ale nie dostałem odpowiedzi, więc może teraz ponowię pytanie, aby dostać odpowiedzi od specjalistów z portalu wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież teraz każdy na wykopie wie co to WIBOR, stopy procentowe itp. Więc może ktoś mnie uświadomi z moimi wątpliwościami.

Co gdyby NBP podwyższyło znacznie stopę rezerwy obowiązkowej? Wtedy banki nie miałyby już tyle wolnej gotówki, przez co zwiększyłaby się presja i banki zaczęłyby oferować wyższe lokaty. Zwiększyłoby to również bezpieczeństwo sektora bankowego w tych trudnych czasach, bo jednak istnieje ryzyko kryzysu światowego. Większe rezerwy obowiązkowe zapewniają większe bezpieczeństwo gotówki klientów i jednocześnie zwiększają presje na banki, aby zaczęły oferować wyżej oprocentowane lokaty.

Piszę to jako laik. Nie mam pojęcia o systemie bankowym. Każdy pisze o stopach procentowych, WIBORze, o tym że teraz banki mają ogromne zyski i nie potrzebują gotówki, więc nie muszą oferować dobrze oprocentowanych lokat. Jak to w końcu z tym jest?
  • 1
@ziomus0812: osobiście uważam, że masz rację. Co ciekawe (i praktycznie pominięte), to stopą rezerwy była nie tak dawno podwyższona i wtedy zdania analityków były podzielone:

https://www.money.pl/gospodarka/nbp-uzyl-bezwzglednej-broni-w-walce-z-inflacja-o-ktorej-malo-sie-mowi-6736158761368352a.html

Czemu nie podnosi się jej bardziej? Może z obawy, że zamiast podnosić oprocentowanie lokat banki jeszcze bardziej ograniczą udzielanie kredytów. Ale to taki mój luźny strzał.