Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem z prawą dolną szóstką i przychodzę do was po radę, bo może ktoś miał podobną sytuację, a może nawet jest stomatologiem. Od kilku dni czuje ból, szczególnie przy naciskaniu tego zęba. Dzisiaj udałem się do dentysty, zrobił mi prześwietlenie, po czym stwierdził, że wytworzyło się zapalenie przy korzeniu, a sam ząb nadaje się do ekstrakcji. Na razie wstrzymałem się z tą decyzją i do tego stomatolog zapisał mi antybiotyk Clindamycin MIP 600. Ząb był w przeszłości leczony kanałowo.

Mam wątpliwości czy usunięcie to na pewno dobra i jedyna opcja. Być może jest możliwość jeszcze go uratować? Z drugiej strony zastanawiam się, czy i tak nie będzie to konieczne, ponieważ ząb ten jest bardzo słaby + planuje za kilka miesięcy udać się do ortodonty i zainwestować w aparat z racji wady zgryzu i stłoczenia i jego usunięcie może być niezbędne.

Miałem za 2 dni jechać za granice i kompletnie krzyżuje mi to plany ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#stomatologia #dentysta #ortodoncja #zdrowie #pytanie
Grzbiet - Mirki, mam problem z prawą dolną szóstką i przychodzę do was po radę, bo mo...

źródło: comment_1652298978aTi2FBafXsLL2TEALWjJeI.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Grzbiet: miałem coś podobnego i przeszło po antybiotyku. Jednak jakbym miał lecieć za granicę to bym nie ryzykował bo może Ci się z tego zrobić taki syf że będziesz żałował
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Grzbiet: nie, ale się cały skruszył i zostały korzenie. Za miesiąc idę do ortodonty na konsultacje co z tym zrobić bo właśnie mam ciasno i jedynki skrzywione więc może brak zęba będzie na korzyść. W każdym razie to było ze dwa lata temu i od tamtego czasu spokój
  • Odpowiedz
ponownego leczenia kanałowego.


@Grzbiet: Pójdź do endodontologa ( z mikroskopem ) i zapytaj o reendo. Może masz faktycznie wskazania do ekstrakcji, a może twój dentysta się śpieszy, bo nie wypełnił całkowicie kanałów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Grzbiet: miałem podobny problem. Dostałem stanu zapalnego od niedoczyszczonego kanału. Znalazł to inny dentysta, poprawił kanał, przypisał antybiotyk i obeszło się bez ekstrakcji. Po miesiącu założyłem aparat.
  • Odpowiedz
@marecki22: właśnie sprawdziłem ceny rendoo i totalnie powalają
@cypisek84: po jakim czasie od zrobienia leczenia kanałowego wystąpił u ciebie problem? Za drugim razem miałeś robione reendo czy klasyczną kanałówke?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Grzbiet: to było kilka lat. Czasem miałem czucie w tym "martwym" zębie. U mojej szwagierki był dokładnie ta sama sytuacja. Ta sama dentystka nie doczyścila jej kanału czy któryś pominęła. Wydaje mi się że na poprawkę tego wydałem 700-900 zł około 3 lata temu.
  • Odpowiedz
@cypisek84: Obstawiam, że u mnie jest podobnie. Ząb z wierzchu wygląda dobrze, więc coś musieli kiedyś spieprzyć przy robieniu kanałówki. Dzisiaj umówiony jestem do innego dentysty, zobaczę co mi powie.
  • Odpowiedz
@affairz: Teraz nie, a po usunięciu skąd wiesz jak będzie ?

Sam miałem idealną kość i co z tego ? Złamany w dwóch miejscach wyrostek + niewyłyżeczkowany ropień + suchy zębodół z nadkażeniem bakteryjnym = potężny ubytek kości od storny policzkowej. Gojenie dziąsła dopiero po zastosowaniu PRF. Tam gdzie był korzeń z ropniem zamiast kości pojawiła się tkanka łączna. Wskazania do GBR dwa mc po ekstrakcji.

Czy w ten sposób
  • Odpowiedz
@Grzbiet: na pewnie nie usuwaj. Lecz ponownie kanałowo, naturalny ząb jest na pewno lepszy od sztucznego. A na tyle na ile mogę ocenić, to to wcale nie wygląda źle. Po prostu kanały nie są wypełnione szczelnie do końca, więc nie jest dziwne, że rozwinęło się zapalenie ¯\_(ツ)_/¯ Po prawidłowym przeleczeniu pod mikroskopem jest bardzo prawdopodobne, że ten ząb bedzie Ci służył jezzcze wiele lat.
  • Odpowiedz
@Grzbiet: za drugim razem zawsze jest reendo, bo najpierw masz pierwotne leczenie kanałowe, a jeśli trzeba powtórzyć to wtedy jest to właśnie reendo - powtórne leczenie kanałowe.
  • Odpowiedz
@niemorzliwe:

miałem coś podobnego i przeszło po antybiotyku. Jednak jakbym miał lecieć za granicę to bym nie ryzykował bo może Ci się z tego zrobić taki syf że będziesz żałował


Ale wiesz, że antybiotyk nie rozwiązał problemu? Jeśli była tam zmiana zapalna, to ona cały czas rośnie i cały czas niszczy kość. A Ty wcale nie musisz mieć objawy, najczęściej to przebiega bezobjawowo. Jedynie w stanie zaostrzenia pojawiają się dolegliwości,
  • Odpowiedz