Wpis z mikrobloga

W ostatnim zadaniu z polem trójkąta równoramiennego jaka Wam wyszła dziedzina? Bo na początku dałem, że to co pod pierwiastkiem musi być większe od 0, ale potem dałem jeszcze to drugie wyrażenie, że musi być większe od 0, bo pole nie może być ani ujemne ani zerowe, więc mnożąc przez to uzyskalibyśmy takowe pole. I chyba wyszła mi dziedzina 4.5<b<9. Ale to tak na ostatni gwizdek poprawiłem i w sumie sam się zastanawiam czy dobrze. Co tam wpisaliście?

#matura #matura2022 #matematyka
  • 15
@LichoToWie: Wyszły mi boki 6, 6 i 6, a więc trójkąt równoboczny, więc wynik się wydaje sensowny, bo taki właśnie trójkąt będzie miał największe pole. Choć teraz nie jestem pewien czy to były na pewno szóstki, ale chyba tak
@LichoToWie: To git ( ͡° ͜ʖ ͡°). Miałem tam mały problem z pochodną i szczerze to nie wiem jak tegoroczni absolwenci ją rozwiązali, bo nie potrafiłem tego zrobić na 'łatwy sposób'. Musiałem użyć reguły łańcuchowej, którą użyłem przy 1/sqrt(18b-81) bodajże. Czyli najpierw pochodna z całości, a potem mnożę przez pochodną z wnętrza (18b-81). Zastanawiam się czy mi w ogóle zaliczą taki sposób, bo ja to znam ze
@NykipVaous: liczylem to na piechotę i bawiłem się szampańsko XD, na poziomie liceum wciągasz to wyrażenie bez pierwiastka pod pierwiastek pamiętając żeby podnieść je do kwadratu. Wychodziły tam liczby pokroju 11 tysięcy ileś XD, ale doliczyłem się tej 6. Żmudne i czasochłonne bardzo
@LichoToWie: To mi na szczęście to tam w miarę poszło i ustałem przy liczbach mniejszych niż 100 XD Ale i tak spędziłem przy tym zadaniu trochę, bo tę dziedzinę poprawiałem, a raz to w ogóle zrobiłem cały rysunek i sobie coś tam liczyłem, a potem się zorientowałem, że "b" miało oznaczać ramię, a ja sobie oznaczyłem jako podstawę i musiałem poprawiać XD

A co do dowodów to już chyba nie pamiętam
@LichoToWie: Z okręgami to próbówałem coś z tym, ale te okręgi mi w ogóle się nie pokrywały z podstawami (które były x i x-2) i zgłupiałem tam.

Co do algebry to dlatego nienawidzę takich zadań, bo czasami nie widzę do czego mam dążyć, widziałem x^3 i y^3 więc rozpisywałem według wzoru, no ale #!$%@? mi wyszedł XD I z tego potem taka metoda prób i błędów mi wychodzi i raz dojdę