Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wygolony_libek-97: no i niech przejmują ten elektorat konfy, ja trzymam kciuki, ale słabo póki co im idzie. Może pomysły libertarian na gospodarkę są równie absurdalne, co Korwina, ale przynajmniej nie mają takiego gwoździa w głowie i jest możliwa jakaś cywilizowana dyskusja.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aegispolis: czy ja wiem czy absurdalne. Są przede wszystkim liberalne, bardziej balcerowiczowskie od samego pana Leszka.

A przy tym jest to projekt nie skazany na bycie wodzowskim, i uzależnionym od wierchuszki przewodnictwa.

Może to jest właśnie coś, czego tu potrzeba-po tym jak zarówno Ruch Palikota jak i KNP-usiłujące być gospodarczo-obyczajowo-ustrojowo liberalne, lecz stawiające na pojedynczego kontrowersyjnego wodza-się już przejadły, i odpadły.
Są przede wszystkim liberalne, bardziej balcerowiczowskie od samego pana Leszka.


@wygolony_libek-97: No to czemu się nazywają libertarianie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wiesz, ja wolę libertarian od narodowych socjalistów z konfy w każdej chwili, ale są przyczyny, dla których libertarianizm i minarchizm nigdzie specjalnie nie funkcjonuje i nie odnosi sukcesów. To mogło mieć sens, ale ze sto lat temu.

Aczkolwiek libertarianie w sejmie, jako taka mniejszośc, która zawsze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aegispolis: bardziej minarchizm, no i też pewnie liberalizm. Ale kiedy liberałowie zanadto przesunęli się na lewo i ku interwencjonizmowi-to trzeba nazwą "-tariańską" zaakcentować różnicę. I powrót do klasyki wolności.

Sto lat temu państwa jeszcze nie były aż tak rozrośnięte, i czepiające się tylu aspektów życia-żeby trzeba było czegoś więcej niż "tylko liberalizmu". Obecnie do konstruktywnego orędowania za swobodami i niezależnością jednostki-już tak.
bardziej minarchizm, no i też pewnie liberalizm.


@wygolony_libek-97: Nie pogodzisz raczej liberalizmu z minarchizmem. Jesteś pewien, że nie masz na myśli bardziej Austriackiej szkoły ekonomii? W ogóle mam wrażenie, że wśród libertarian to są albo liberałowie, którzy z jakiegoś powodu jeszcze wierzą w mitologię o lewicowości liberałów, albo totalni odklejeńcy, którzy wierzą w bajki o samoregulującym się świecie bez przewag i układów :P
czemu by i nie? Można być światopoglądowym ideowym libertarianinem, ale dostrzegać, iż w obecnych realiach w praktyce bardzo dobrze będzie, jeśli uda się osiągnąć klasyczno-liberalny kompromis ( ʖ̯)


@wygolony_libek-97: No dobra, ale to ci libertarianie będą prowadzić politykę libertariańską, czy liberalną? Bo to jest duża różnica, czy ktoś będzie lobbował za prywatyzacją wszystkiego, co państwowe, czy po prostu będzie za zbilansowanym budżetem i rozwojem gospodarczym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wygolony_libek-97: ale o czym ty mówisz. To albo jest się partia liberalna, albo libertariańska. Skoro te pomysły są nierealne, albo nierealne teraz, to jaki sens o nich mówić, zamiast po prostu działać z innymi liberałami?

Skoro to libertarianie tylko z nazwy, to jaki w ogóle sens na nich głosować, zamiast np. na PO?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aegispolis: choćby dlatego, że dostajesz program stricte co najmniej klasyczno-liberalny. Nie zaś jakieś etatystyczne wykręty i socjalne kompromisy-jak to masz z "partiami liberalnymi" mającymi parcie na bycie etatystycznymi typowymi partiami władzy.
choćby dlatego, że dostajesz program stricte co najmniej klasyczno-liberalny


@wygolony_libek-97: Ok, czyli partia libertarianie, to generalnie nie libertarianie, tylko to samo, co mainstream, ale z postkucowską retoryką. Dobrze wiedzieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)