Wpis z mikrobloga

#drukarka3d #druk3d #majsterkowanie #rekodzielo

Mirki, podpowiedzcie bo może wiecie - czy żywice do drukarek 3D mogą zachowywać się podobnie jak żywice fotoutwardzalne do biżuterii?

Przeglądam karty techniczne żywicy "Platinum LCD Series - kolor transparentny naturalny" i we właściwościach wygląda naprawdę super, prawdopodobnie lepiej od żywicy UV którą wykorzystuję czasem do biżuterii w niektórych projektach a za którą płacę czasem 150zł za 200g z wysyłką.

Wiem że pytanie trochę z dupy i nie macie jak porównać ale może ktoś ma jednak odpowiednią wiedzę/doświadczenie żeby rozwiać moje wątpliwości?

Do utwardzania mojej "biżuteryjnej" żywicy używam lampy UV 30w i pełne utwardzenie uzyskuję średnio po 3-5 minutach. Tak naprawdę po 30 sekundach jest już twarda, ale zostawiam ją na dłużej.

Jakaś galeria chce żeby 2 dniowe warsztaty zmieścić w godzinnych zajęciach i nie widzę innej drogi jak właśnie żywica UV - ale jeśli za kilogram żywicy mam zapłacić ponad 1000zł, to jednak wolę poszukać alternatyw ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 9
czy żywice do drukarek 3D mogą zachowywać się podobnie jak żywice fotoutwardzalne do biżuterii?


@bkwas:

tak

roznica moze byc w ew zolknieciu po dluzszym czasie ekspozycji na swiatlo sloneczne :)
@sylwek2k: Te do biżuterii też są narażone na żółknięcie, zresztą wszystkie żywice wystawione na światło słoneczne jeśli nie są pokryte lakierem będą żółknąć.

Dzięki Mirku, chyba kupię sobie 500g na próbę i najwyżej jeśli się okaże że się nie nadaje sprzedam komuś za pół ceny i nie będzie tragedii
zresztą wszystkie żywice wystawione na światło słoneczne jeśli nie są pokryte lakierem będą żółknąć.


@bkwas:

nieprawda :)

Sa takie, ktore nie zolkna :)

Dzięki Mirku, chyba kupię sobie 500g na próbę i najwyżej jeśli się okaże że się nie nadaje sprzedam komuś za pół ceny i nie będzie tragedii


@bkwas:

bedzie dzialac, bo juz tak robilem :P
@sylwek2k: Nie mam aż takiej wiedzy żeby mówić na 100% ale w perspektywie np. 10lat na zewnątrz nawet żywice z dodatkami przeciw UV podobno żółkną.

Tak przynajmniej często czytałem - ale mogę się mylić. Ja tam bym wolał żeby żywica nigdy żółkła, siedząc w biżuterii to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą się stać