Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
mój pierwszy wpis tutaj i pytanie do was na te fajne czasy i budowanie domu.
W tym roku planuję rozpocząć budowę domu, działka już jest. Dokładny czas nie jest znany bo została papierologia jeszcze.
Bardziej chce się rozeznać kosztowo i czy jest to możliwe.
Na oku projekt dom przy cyprysowej 62

Plan jest budować bez kredytu ;) I o własnych siłach co się da - dużo budowlańców w rodzinie, z głowy mamy fundamenty, ściany, dach, wykończenie, prądy. Oczywiście też im będzie trzeba zapłacić, ale pewnie mniej niż teraz wołają firmy.
Stan konta na start budowy ~150k.
Jesteśmy w stanie odłożyć 10k miesięcznie - pod koniec roku może nawet i więcej (podwyżka) - ale zaokrąglijmy 100k rocznie będzie odkładane na ten moment.
W tym roku wszystkie prace ziemnie i fundamenty + kupno Ytongów. Nie wiem czy z tą kwotą jest warto zaczynać dach bo może gotówki braknąć, a różne są opinie zostawić same mury bez dachu na zime jak myślicie? Warto postawić same mury, nic im nie będzie?

Podsumowanie:
2022r - fundamenty, (ściany?)
2023r - (ściany?), dach, okna
2024r - wykończenie (na początek myśleliśmy tylko sam dół wykończyć)

Nie mamy parcia żeby od razu cały dom wyszykować. Wolimy poświęcić nawet i 5 lat na budowe ale spać spokojnie bez kredytu na karku :)
Wszystko na razie jest z grubsza dopiero będę robić dokładniejsze rozeznanie i kosztorysy. Bardziej chcę się was zapytać czy taki plan jest faktycznie możliwy?

EDIT. Przepraszam ale nie dało się wstawić z linkiem do projektu :(

#budownictwo #budowadomu #budowlanka #budujzwykopem
  • 7
Fundamenty są drogie, ale powstają naprawdę szybko. W tym już masz część instalacji (przepust wody, kanaliza, główne zasilanie), która też kosztuje. Murowanie ścian idzie błyskawicznie i daje największy efekt. Murom nic nie będzie, ale jak kasy starczy to stawiajcie do stropu (potem kolankowe to już mniej kasy (materiał), ale za to warto dorobić konstrukcje dachu żeby ścian szczytowych jesienno-zimowa wiatry nie położyły - a to już gigantyczna kasa.
Działajcie sami, nie patrzcie
@appmstt: słuszna uwaga, jeszcze bierzemy taki wariant pod uwagę - Dom przy Cyprysowej 15 K4. Bardziej realny do wykonania myślisz? Budżet można założyć ciut większy - około 650k nawet tak ja mówię oczekuję sporej podwyżki kwestia tylko czy się uda w tym roku czy w następnym na początku tylko w sumie ta podwyżka to może mnie uratować jedynie z inflacji.
@appmstt: Wątpię żeby zrobił aktualnie za 100 tys zł. My w zeszłym roku zapłaciliśmy 53 tys zł za 160m2 dachu dwuspadowego z dwoma oknami dachowymi, dachówka ceramiczna Nelskamp , okna roto , rynny pcv. Tu jest o 110 m2 więcej. Sama dachówka poszła bardzo w górę od zeszłego roku, drzewo również. Za okna zapłaciliśmy 35 tys zł z oknoplast w tym slide 3,3m , kolor obustronny, okien mamy 10. A od
@Tacom: wszystko tak dynamicznie się zmienia, że już sam nie wiem czy jestem na siłach :D ale faktycznie bardziej się skłaniam do mniejszego metrażu czyli "Dom przy Cyprysowej 15 K4".
Jeśli chodzi o dach to się właśnie zastanawiam czy dachówka czy blachodachówka (projekt jeszcze będzie do adaptacji o zmian). Trzeba dokładnie przeliczyć. Pod dachówkę z tego co wiem trzeba więcej drewna - mocniejsza więźba dachowa.
Jak zrobię dokładne wyliczenia to się
@Mirczykowski: Stary, jak masz takie fundusze to zdecyduj się na coś prostego... Bez balkonów, poddasza, dziwacznej bryły, okien narożnych itd. Spokojnie - zwykły domek w prostokącie też cię zrujnuje finansowo, tylko mniej niż taki ekstrawagancki.

Twój plan finansowy jest przewidziany bardziej na parterówkę ~110m z wkładem własnym pracy.