Wpis z mikrobloga

Wasza dzienna dawka grzybo stworków ()

Rubroboletus satanas czyli borowik szatański, jest całkowitym przeciwieństwem borowika szlachetnego. Wyróżnia się purpurowym trzonem oraz posiada woń padliny lub zgniłej cebuli. Jest to rzadki okaz występujący w Europie, Maroko, czy Stanach Zjednoczonych. Populacja maleje, co można przypisać wylesianiu prowadzącemu do pogorszenia jakości siedlisk. Na Czerwonej Liście roślin i grzybów polski borowik szatański ma nadany status E, co oznacza, że jest on zagrożony wręcz krytycznie. Za gatunek na wymarciu został uznany również w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Danii na Słowacji, w Finlandii, Holandii, Szwecji, Estonii i Wielkiej Brytanii. W naszym kraju oficjalnie występują dwa stanowiska tego grzyba – jedno znajduje się w Górach Kaczawskich, drugie – na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Rośnie tam grupowo w dobrze nasłonecznionych lasach liściastych, z reguły w sąsiedztwie dębów lub buków.

Owocniki borowika szatańskiego zwykle mierzą do 25 cm średnicy. Młode okazy są koloru popielatego, szarego lub siwego, zaś starsze zmieniają odcień na oliwkowy. Pod wpływem urazu mechanicznego owocniki zaczynają sinieć. Młode osobniki wyróżnia kapelusz półkolisty, który, wraz z upływem czasu, staje się wypukły i lekko wygięty. Jest pokryty grubą i matową w dotyku skórą, która łatwo odchodzi od miąższu.

Starsze okazy mają kapelusze o powierzchni zamszowej lub gładkiej. Pokryte porami rurki tego grzyba mierzą zazwyczaj do 25 mm i są wycięte na kształt zatoki. Ich kolor jest w początkowej fazie rozwoju żółty, zaś później staje się oliwkowy. Pory u młodych okazów są jasnożółte, a u starszych stają się pomarańczowe albo czerwone. W końcowej fazie rozwoju są brązowooliwkowe, a pod wpływem dotyku stają się niebieskie.


#grzybostworki #grzyby #ciekawostki
Jagoo - Wasza dzienna dawka grzybo stworków (。◕‿‿◕。)


Rubroboletus satanas czyli bor...

źródło: comment_1651929317tp3lhxI28v1DH3IWjZ8dlN.jpg

Pobierz
  • 17
@Jagoo: To jest siniak i jest w 100% jadalny nie szatan szatan wygląda identycznie jak prawdziwek i po dotknięciu spodu robi sie delikatnie różowy i jak kawałek weźmiesz do ust to piecze jak każdy nie jadalny
@lordpretty masz prawo się pomylić, szczególnie że oba gatunki na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Do tego szatan jest rzadkością. Jednak po pierwsze robię sprawdzenie tego co wrzucam, a po drugie bez sprawdzenia zapachu jak i smaku nie możesz stwierdzić, że to nie twn grzyb. W takim razie jak szatan powinien wyglądać wg ciebie?