Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanko. W związku z rosnącym #wibor postanowiłem wziąć sprawy we własne spracowane ręce. Poszedłem do oddziału BOŚ Bank nadpłacić hipotekę kwota 20k i tam zostałem poinformowany że że zostanie naliczona prowizja za wszczesniejszą spłatę kredytu 3%. Tego się akurat spodziewałem bo nie minęły 3 lata od podpisania umowy. Jednak od pani w banku dodatkowo usłyszałem że w przypadku wyboru skrócenia okresu spłacania zostanie naliczona dodatkowa opłata w kwocie 300zl i zostanie podpisany nowy aneks, a w przypadku zmniejszenia raty i pozostaniu przy takim samym okresie spłaty wszystko pozostaje bez zmian. Wybrałem skrócenie
i teraz się zastanawiam czy nie zostałem wprowadzony w błąd bo w umowie kredytowej z 2019 znalezlem zapis że wcześniejsza spłata/nadpłata nie wymaga aneksu do umowy a w TOiP z tego roku znalazłem zapis że Skrócenie/wydłużenie okresu kredytowania kosztuje 300zl. Spotkał się ktoś z taką sytuacją? Moim zdaniem ta opłata byłaby nie do końca fair zwłaszcza przy regularnych nadplatach
#kredythipoteczny #stopyprocentowe
  • 13
@kopulant: Nie pamiętam, dlatego sam sprawdź: w którymś roku wyszła ustawa, ze wcześniejsza spłata kredytu nie mają prawa brać prowizji. No ale Ty nadpłacasz, więc to nie to... zatem pozostaje dokładnie zapoznać się z umową bo babeczki w okienku często gadają bzdury. Skrócenie okresu to najlepsza opcja dal klienta, najgorsza dla banku - dlatego się bronią. Podejrzewam, że nie skrócenie de facto tyle kosztuje, tylko sporządzenie aneksu do umowy -stary trick
@Akman: za nadpłatę zostanie naliczona prowizja 3 procent (600zl) jednak jakby mieli naliczyc dodatkową opłatę 300zl to całość moich kosztów wzrasta do 900zl a to już 4,5% nadpłaty
bo w umowie kredytowej z 2019 znalezlem zapis że wcześniejsza spłata/nadpłata nie wymaga aneksu do umowy a w TOiP z tego roku znalazłem zapis że Skrócenie/wydłużenie okresu kredytowania kosztuje 300zl. Spotkał się ktoś z taką sytuacją?


@kopulant:

Ale

znalezlem zapis że wcześniejsza spłata/nadpłata nie wymaga aneksu do umowy


to nie to samo co:

Skrócenie/wydłużenie okresu kredytowania


Splata/nadplata moze sie wiazac albo ze skroceniem czasu kredytowania albo z obnizeniem raty przy zachowaniu
@kopulant: Dlatego trzeba dobrze policzyć, bo nadpłacanie małymi kwotami to słaby pomysł. 20k to ile to zejdzie Twoja rata? ile lat masz karencję na nadpłatę? może warto poczekać...hmm... teraz to trudna decyzja bo co miesiąc zmieniają się procenty. Ja mam prowizje za wcześniejszą spłatę, zatem nadpłacam tyle, żeby zostały groszowe raty i niech się bujają z tym :-)
@gorzki99: wydaje mi się że zapis na który powołała się pani dotyczy sytuacji w której zmieniła nam się sytuacja finansowa. Wtedy skrócenie/wydłużenie spłaty kredytu wymaga wyliczenia nowej zdolności kredytowej i naliczenia dodatkowej opłaty/prowizji
@Akman: karence mam 3 lata i mija w listopadzie. Jednak prowizja 3% to i tak lepiej niż 7,7% oprocentowania. Długość spłacania spadła z z 13 na 11 lat. A całkowity koszt kredytu przy tym oprocentowaniu z 353tys na na 303tys
wydaje mi się że zapis na który powołała się pani dotyczy sytuacji w której zmieniła nam się sytuacja finansowa. Wtedy skrócenie/wydłużenie spłaty kredytu wymaga wyliczenia nowej zdolności kredytowej i naliczenia dodatkowej opłaty/prowizji


@kopulant: Ale czekaj. Co pania obchodzi Twoja sytuacja? Splacasz kredyt, chcesz nadplacic to mozesz.

Jesli chcesz nadplacic bez skrocenia czasu kredytowania (mniejsza rata) to mozesz bez oplaty.

Jesli natomiast chcesz nadplacic skracajac okres kredytowania to oplata.

Musialbys w umowie