Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, zastanawiam się nad studiami technicznymi i zainteresowały mnie dwa kierunki Elektrotechnika i Elektronika.
Z krótkiego resarchu wyszło, że #elektrotechnika daje spory wachlarz późniejszych możliwości. Czy ten kierunek, mógłby dać mi podstawy do działania w obszarze np. fotowaltaiki, albo z drugiej strony umożliwi rozwój w kierunku elektryka samochodowego? Oprócz tego, można oczywiście iść w przemysł albo jakąś energetykę, po stronie dostawców energii? Po za tym, można zrobić uprawnienia budowlane. Na czym natomiast polega różnica w perspektywach takiego #elektronika. Często występuje z drugim członem Telekomunikacja. Co się po tym robi? Z tego co czytałem wiele osób i tak skręca po tym w IT. Mogę prosić o rozjaśnienie perspektyw i pracy wykonywanej po obu zawodach(kierunkach)?
#elektronika #elektrotechnika #studbaza #studia #programowanie #pracbaza
  • 8
  • Odpowiedz
@krzawer_turpan: Do elektroniki trzeba mieć trochę zamiłowania, na pierwszych latach trzeba przecierpieć matematykę i fizykę. Część elektroników idzie w kierunkach związanych bardziej z programowaniem, część bardziej w sprzęt (a i tak kończy się na programowaniu:). Jak masz ciągoty do matematyki i fizyki, to kombinuj - tylko celuj w dobre uczelnie: Politechnika Warszawska, AGH Kraków lub Wrocław.
  • Odpowiedz
@krzawer_turpan: to może powiem co ja robię po skończeniu automatyki i robotyki na wydziale elektroniki:
ogólnie jestem wsparciem technicznym dla klienta który kupił od nas moduł M2M (coś jak SIM900)
weryfikuję schematy, PCB, projektuję jakieś showcase, proof of concept.
Zgłębiam tajniki działania sieci telefonicznej, rozgryzam problemy natury sprzętowej i programowej.
Weryfikuję zachowanie się urządzeń w różnych warunkach (środowisko, zasilanie)
Dokonuję sekcji denta który trafi na moje biurko - co go zabiło
  • Odpowiedz
@Tymian: szkoda, że nie dopisałeś że to w miarę rzadki przypadek, większość osób co kończyło elektronikę (30 z 450) zemną siedzi w programowaniu, polski rynek niezbyt chłonny jest na takich absolwentów. 10 osób znalazło zatrudnienie w branży 3 osoby poszły na III stopień.
Reszta programuje/programowało.
Ostatnio jak kolegę odwiedzałem pracującego w branży to ogólnie mówił, że w ostatnim roku żadnego Polaka nie do trudnili, hindusów kilka przyszło.

Po technikum to nawet
  • Odpowiedz
Znam trochę ludu po elektronice i telekomunikacji:
1. Pracuje w sieciach takich na większą skalę (streaming, routing, konfiguracja sieci dla dużych firm).
2. Programista maszyn hazardowych
3. Programiści c++ w Intelu/SII

Ogólnie na tych studiach jest sporo dosyć trudnej matmy, fizyki i programowania. Imo łatwiejsza jest informatyka i po niej można zarabiać podobne pieniądze.
  • Odpowiedz
@krzawer_turpan: ogólnie po tych kierunkach można robić bardzo wiele różnych rzeczach i zarabiać dobre pieniądze :)

Na pewno łatwiej odpowiedzieć na pytanie „chciałbym robić xxx, co studiować” albo „chciałbym zarabiać jak najwięcej przy jak najmniejszym wysiłku, co studiować”. Chociaż to też zależy od tego co już umiesz i w czym jesteś dobry.

Tak czy siak, na pewno kierunki elektryczne/elektroniczne są bardzo wymagające. Jeśli masz nie dać rady i odbivć w IT,
  • Odpowiedz