Wpis z mikrobloga

Czy przepływowy podgrzewacz wody o wydajności (At=30°) 7,2l/min da radę zagrzać wodę do wanny, nim to, co wlałem, wystygnie?

Planowałem podgrzewacz z wydajnością 9l/min albo nawet 10l/min, ale osoba, który robi mi prąd, kupiła przewody do siły 4x2,5, na których pójdzie tylko podgrzewacz 15kW, o którym piszę wyżej. Na mocniejszych zawodników potrzeba już kabla 4x4 albo 4x6.

Wiecie jak to jest z rodziną, mogą być problemy ze tym kablem, bo kupowany na firmę itp. Zadzwonię i zapytam, może będzie się dało coś z tym zrobić. Jednak nie chcę być 600 złotych w plecy, bo tyle kosztował.

Reasumując, czy taki podgrzewacz w/w napełni wannę 150x70?

U siebie mam 18kW i daję radę, taki też chciałem na nowym mieszkaniu, ale nie ustaliłem z elektrykiem... chociaż widział, że przyłączę robię na prawie 25kW.

PS. Nie chcę bojlera, bo to okropnie wygląda.

#pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #remontujzwykopem #podgrzewacz
  • 7
@k__d wanna pewnie ze 150L,. Przy 7,2l będzie się napełniać 20 minut. Komfort wody to około 40 oC. Utrata temp wody w wannie zależy od różnicy temp w łazience i powiechni oraz współczynnika oddawania ciepła.
Do kąpieli musiał byś lać wodę w temp. Około 44 stopnie więc woda dolatujaca musiała by mieć minimum 14 stopni co jest mało realne zimą. Do tego z czasem dochodzi spadek sprawności podgrzewacza oraz możliwe zawyzenie wydajności
@kodijak: Raczej nie napełniasz wanny po brzegi, więc licz bardziej 70-80, może 90 litrów przy większej kąpieli. Ale co do zasady się zgadzam, moim zdaniem woda wystygnie szybciej niż się naleje.