Wpis z mikrobloga

@muadzik: Kupiłeś za 10k więc nie masz 10k pln, a masz 10k krypto. Masz więc 10k kosztów uzyskania swoich krypto. Później sprzedałeś za 50k ale kupiłeś od razu nowe krypto za 50k więc to jest neutralne podatkowo. Jak za rok sprzedasz za 100k to zaplacisz podatek 19% od 100k-10k=90k
@adamosx:

wyjście do fiat generuje obowiązek podatkowy.


Też się spotkałem z takim stwierdzeniem, brzmi ono groźnie, dlatego zacząłem się zastanawiać ALE jak rozumiem obowiązek podatkowy to również uwzględnienie kosztów, a więc na logikę można odliczyć te 50k PLN.
@muadzik: @DanekRBI: @sylwia-SS: @pieczywowewiadrze: @adamosx:

Nic z tego nie kumam, sprawdziłem właśnie jak Koinly liczy zysk (ponoć wspiera Polski system) i po wprowadzeniu ów scenariusza, zakłada, że zysk za rok 2021 to 40k PLN

Jeśli z kolei zamienie kolejność transakcji, czyli w 2021 najpierw kupno za 50k PLN a później sprzedaż za 50k PLN to wtedy zysk wychodzi 0.

Więc jak to jest czy wg. Polskiego prawa
@nowe-konto-1: Ale jak kupisz za 10k a sprzedasz za 50k to masz 10k kosztow 40k zysku. Jak w tym samym roku kupisz za 50k kolejne krypto to masz wtedy 50k kosztow (nowych) i stare 40k zysku (z którego powinieneś odprowadzić podatek w danym roku ale nie musisz zaplacic podatku bo robisz kolejne zakupy na 50k czyli przekraczasz nimi zysk). Więc masz 50k kosztów - 40k zysku i zostaje Ci 10k kosztów
@DanekRBI: Jak najbardziej to rozumiem i jest to dla mnie logiczne, tylko nie wiem czemu już drugi program do rozliczeń przy tym scenariuszu pokazuje mi 40k zysku do opodatkowania zamiast odjąć te 50k i jak zamienie kolejność, czyli najpierw kupno za 50k potem sprzedaż za 50k to dopiero wtedy zysk się zeruje.
Pytanie czy rozliczenie kryptowalut w Polsce opiera się na FIFO, jeśli tak to 40k zysku ma tutaj sens i wtedy kupno za 50k będzie uwzględnione dopiero przy kolejnej transakcji.