Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #nieruchomosci i #podatki #pit:

Kupiłem 2 lata temu dom w stanie deweloperskim.
W 2020+początek 2021 robilem wykończenie, od kwietnia 2021 dom jest wynajmowany. Chciałbym to teraz rozliczyć na zasadach ogólnych i pojawia się kilka pytań:

Przychód: tu wiadomo, sumuję wszystko co dostałem od najemców

Koszty:
- Amortyzacja odpada - bo nowy dom.
- Koszty wykończenia, materiałów wykonczeniowych - rozumiem, że odpadają bo to zwiększenie wartości nieruchomości?
Czyli np panele/płytki/lampy - definitywnie nie?
Meble i pozostałe wyposażenie - no to już chyba można?
Znalazłem taką interpretację podatkową:

W myśl art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania"

Czyli dobrze rozumuję, że każdy mebel/sprzęt AGD/RTV mogę potraktować jako koszt, liczony z dniem oddania mieszkania w użytkowanie, nawet jeśli kupiony był w 2020?

- Jaki dowód zakupu jest dowodem wystarczającym poniesienia kosztu? Zwykły paragon czy musi być imienna faktura?

- Co z opłatami np za gaz/prąd w okresie gdy dom nie był wynajmowany(styczen-kwiecień)? stał wówczas pusty, ale faktury szacunkowe przychodzą również wtedy.
Jeśli można je uwzględnić - to co w przypadku gdy faktura np za gaz obejmuje np okres 15.12.2020 - 15.02.2021 - czy przeliczyć to jakoś proporcjonalnie jaka część została zużyta w 2021, czy mogę wziąć wszytko przed data wynajmu i wrzucić jako koszt z dniem rozpoczęcia wynajmowania?

- Mam na to jakiś kredyt - czy odsetki mogą być liczone jako koszt tylko za okres gdy już się rozpoczął najem - czy podobnie jak ze składnikiami majątku - mogę zsumować wszystkie odsetki od początku kredytu w 2020 i potraktować jako koszt z dniem oddania w najem?

- Nie płaciłem co miesiecznych zaliczek podatkowych. Jeśli rozlicze teraz wszystko w picie i zapłacę podatek - to powinienem jeszcze składać jakiś czynny żal i coś wyjaśniać?
  • 2
  • Odpowiedz