Wpis z mikrobloga

Mamy tu jakiegoś doświadczonego psiarza który pomógłby mi zdecydować się na rasę przyszłego pupila? Od września przeprowadzam się do mieszkania 50mkw, z tarasem 40mkw, położonego bezpośrednio obok lasu. Niestety mój zawód jak i mojej wybranki uniemożliwi nam spędzanie dużej ilości czasu z psem (po prostu długie godziny pracy), natomiast jestem osobą aktywną fizycznie, planuję wybrać się z przyszłym pupilem na szkolenie do Sławka z k9, biegać z nim po lesie (raczej nie lubię długich spacerów, wolę z psem pobiegać plus wiadomo że jakieś 10 minut na załatwienie potrzeb). Obecnie 'mam' bearded collie, który byłby moim wyborem zdecydowanie (obecny to pies rodziców z którym się wychowałem), ale niestety codzienne czesanie to coś na co wiem że nie będę w stanie sobie pozwolić, zresztą chęci do tego też za bardzo nie mam. W związku z tym rozważam białego owczarka szwajcarskiego, Border collie albo samoyeda. Ktoś z was jest posiadaczem któregoś z nich, mieszka w bloku, może się wypowiedzieć i doradzić albo odradzić wybór którejś z tych ras? Może są jakieś inne rasy na które radzilibyście zerknąć?
#psy
  • 18
  • Odpowiedz
@Czosnecky

Niestety mój zawód jak i mojej wybranki uniemożliwi nam spędzanie dużej ilości czasu z psem


No to może lepiej nie mieć psa skoro nie masz dla niego czasu? Myślisz że psu styknie raz dziennie pójść pobiegać na smyczy, a potem to będzie spał cały dzień?
  • Odpowiedz
@virusriddle: nie raz dziennie, raz dziennie chce z nim iść pobiegać, wiadomo że pies by wychodził rano i wieczorem, myślałem że to oczywiste, problem jest taki że jednak zostawałby w domu na te parę godzin pod moją nieobecność, myślę dokładnie tak jak u setek tysięcy Polaków ;)
  • Odpowiedz
@Czosnecky: pies potrzebuje spacerów ze swobodną eksploracją, nie biegania przy nodze. Jedno szkolenie też sprawy nie załatwi (już pomijam dopasowanie szkolenia do rasy...).
Pies potrzebuje czasu, ty czasu nie masz, to dość proste że nie powinniście mieć psa. Zwłaszcza rasy, które ci się podobają, są wymagające (również pielęgnacyjnie)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Czosnecky: i nie mając czasu dla psa chcesz wybrać jedne z najbardziej wymagających ras i pod względem charakteru jak i pielęgnacji sierści? Hmmm sensowne jeśli chcesz mieć zjedzony cały dom i psa wiecznie skołtunionego
  • Odpowiedz
@Kundzia999: No dlatego pytam jak to wygląda w rzeczywistości osoby które je posiadają. Jeszcze na nic się nie zdecydowałem, psa zamierzam najwcześniej za rok ogarniać, ale chce się do tego odpowiednio przygotować, rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć tą decyzję na chłodno
  • Odpowiedz
@Czosnecky no to weź cokolwiek. Będzie się tak samo męczyć, tak samo będzie trudne potem w utrzymaniu, takie same problemy z zachowaniem agresja gryzieniem wszystkiego itp będzie sprawiać. Tylko lepiej weź coś małego to w razie czego opanujesz go siłowo i nie rzuci ci się do gardła :-)

Rybki chomik ptasznik gekon żółw tego typu zwierzak który wymaga by dać mu jeść co 2-3 dni albo rzadziej i od święta zmienić ściółkę
  • Odpowiedz
@Czosnecky: są bc które nie lubią biegać bez celu. Ale są takie które ciągnięcie jara... myślę że mam w domu taki egzemplarz. Ale są to psy które są najszczęśliwsze robiąc coś z człowiekiem, mające jakąś robotę do wykonania i jedno "szkolenie ze Sławkiem" mało co im wystarczy. Btw to k9 to mi się źle kojarzy.... z jakąś starą szkołą policyjną :p

Szwajcary dość niestabilne psychicznie, bardzo często lękliwe.

Nie wiem po
  • Odpowiedz
@Wuwun71: w opisie wymienione są średnie i duże rasy + pies do biegania

@Czosnecky: w sumie propozycja @mikaliq: jest całkiem spoko. Może niekoniecznie schronisko (chyba że ma ogarnięte domy tymczasowe), ale jakaś fundacja np. z wyżłami czy grupa FB psi sportowcy do adopcji, gdzie będziesz mógł znaleźć ogarniętego psa, socjalnego do ludzi i psów oraz lubiącego bieganie. Plus przed decyzją możesz zrobić RTG, żeby wiedzieć czy psiak ma zdrowe
  • Odpowiedz
@Czosnecky: żdna z tych ras nie jest typowo biegająca. Pytanie czy wiesz coś o tych psach i chcesz dążyć do spełnienia ich potrzeb wynikających z zastosowania, czy po prostu uważasz że są ładne. Samoyeda na szkolenie k9, no, oryginalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) już pomijam sposób tych szkoleń.

Z tego co piszesz wynika że potrzeby masz żadne, oczekiwania żadne, możliwości też praktycznie żadne poza spacer + bieganie.
  • Odpowiedz
@Czosnecky: skąd jesteś? Może zapisz się wcześniej do jakiegoś klubu zaprzęgowego. Wbrew pozorom w Polsce mnóstwo osób uprawia canicross i to z rozmaitymi rasami i typami psów (ale weź pod uwagę, że biegający z owczarkami zwykle poza tym trenują też np. obedience, tropienie użytkowe czy inne takie). Pospedzaj z nimi czas, pogadaj o psach, jest spora szansa, że dadzą Ci potrenować ze swoimi psami, bo jeśli ktoś ma 9 psów, to
  • Odpowiedz
@Czosnecky: no i niezmiennie polecam oglądanie relacji na IG. W Twoim przypadku Pies to biegał (3 wyżły i labrador w mieszkaniu, głównie o bieganiu), Fantastyczny Pan Pies (border w mieszkaniu biegający i w obi), Husky love racing team (4 husky, greyster i mix), Paulina Frelich (mistrzyni bikejoring), Igor Tracz (mistrz świata bikejoring i w ogóle autorytet w zaprzęgach), a poza tym Paula Gumińska, Patrycja Kowalczyk
  • Odpowiedz