Wpis z mikrobloga

#snooker
Czy to prawda, to co jest na poniższym filmiku w 3:40?
https://www.youtube.com/watch?v=jOx23EeFviA&t=220s

Przepis w Section 2 Rule 17(e):
"The cue-ball cannot be snookered by a cushion."

...czyli banda jest "przezroczysta", tak jak czerwone bile przeszkadzające/zasłaniające w 3 miss rule.

Wg mnie w tym przepisie chodzi o to, że jeśli po faulu tylko banda "przeszkadza", to nie ma wolnej bili (czyli np. taka sama sytuacja jak na powyższym filmiku w 3:40, ale bez tej niebieskiej bili).

Podobnie w przypadku jeśli po faulu bila biała i jedyna czerwona przylegają do tej samej bandy (też przecież nie ma obu-skrajnego kontaktu do tej czerwonej) - ale wolnej bili przecież nie ma wtedy (tzn. tak mi się wydaje).

Wg teorii pana Barrego nie ma wolnej bili, bo najpierw przeszkada banda a nie kolorowa,
a więc na poniższym obrazku również nie powinno być wolnej bili, bo najpierw przeszkadza czerwona bila ("przezroczysta" tak jak banda), a nie kolorowa.
Ale chyba nie do końca tak jest?
wasmaro - #snooker
Czy to prawda, to co jest na poniższym filmiku w 3:40?
https://w...

źródło: comment_16502226137KuF7i9t8FU3skYDfRPdJK.jpg

Pobierz
  • 12
@wasmaro: wydaję mi się, że ten film nie odnosi się do aktualnych przepisów, punkt o snookerze za rantem został jakoś niedawno dodany (2-3 lata temu?) i dzięki niemu Twoje rozumowanie jest poprawne: banda oraz bila tego samego koloru (czyli generalnie odnosi się to do czerwonej) nie mogą wymuszać snookera, stąd też przykład z filmu z białą za rantem i niebieską skutkowałby wolną bilą
Wg mnie w tym przepisie chodzi o to, że jeśli po faulu tylko banda "przeszkadza", to nie ma wolnej bili (


@wasmaro: wolną bilę możesz mieć tylko przy zagraniu bezpośrednim czyli bez użycia band (na wprost) więc wydaje się że ma to sens że jeśli narożnik przeszkadza w bezpośrednim zagraniu to to jest nijako ważniejsze niż blokowanie przez niebieską

Co do tego co na obrazku to nie wiem ale wydaje się
@notdot: nie jestem specem od geometrii/matematyki, ale czy jest w ogóle możliwe, żeby był skrajny kontakt z obu stron możliwy a centralnie nie (oczywiście w linii prostej) ?

A co do przepisów, to one mówią, że:
"(in the case of Reds, this to be taken as a full diameter of any Red that is not obstructed by a colour)"

Nie ma nic "obstructed by cushion".
@wasmaro: haha no tak geometria
No ale w takim razie ja wymiękam nie tylko z powodu matematyki ale przede wszystkim reguł, dawniej coś tam kojarzyłem i czytałem więcej ale już od jakiegoś czasu nie mam czasu na to
Jeszcze takie jedno pytanko:
Gracz1 ma bilę z ręki w polu D i missuje (a nawet biała bila wpada do kieszeni), Gracz2 nakazuje Graczowi1 ponowną grę (przywrócenie bil na swoje pozycje).

Czy wtedy Gracz1 ma nadal bilę z ręki w polu D czy tam gdzie uprzednio ustawił (przed faulem/missem) ?
@wasmaro: w tym sezonie był taki przypadek, czyli zastawiona czerwona przez rant i po 2 faulach sędzia ostrzeżenia nie dał, idąc tym tokiem w przepisie ten zapis ma pierwszeństwo:

when there was a clear path in a straight line from the cue-ball to a ball that was on or could have been on, such that central, full ball, contact was available