Wpis z mikrobloga

Wykres dotyczący inflacji oraz podziału wartości zależnie od powodu. Inflacja ma dwa podstawowe składniki. Ceny światowe oraz wewnętrzną politykę monetarną.. W Polsce pod postacią niskich stóp procentowych i świadczeń socjalnych na dużą skalę. Na ten drugi czynnik mamy zdecydowanie większy wpływ regulując stopy procentowe.

Suma obu wartości daje łączną inflację publikowaną przez NBP. Kolejne lata to przewidywania które zakładają spadek inflacji. To nadal jednak wartości powyżej 5-6% czyli ponad dwukrotnie wyższe od celu inflacyjnego. Ze wzrostem cen musimy się wręcz oswoić. Spadek wartości oszczędności w latach 2020-2025 będzie znaczący. Większość nadal nic z tym nie robi, a na kontach bankowych Polacy mają prawie bilion złotych. Powodów jest wiele.

Zrozumienie jak działa inflacja, jakie są jej powody to ważny element zarządzania tym co mamy. Majątkiem, kredytem czy pieniędzmi na starość/dla dzieci. Obsługa tych spraw jest coraz bardziej wymagająca, brak działania coraz bardziej kosztowny. Zajmuje się kompleksowym doradztwem i we wszystkim mogę pomóc, pytajcie śmiało na priv.

Pobierz
źródło: comment_1650020594Q4ZZBqWw6L4f8Qi6thwrbJ.jpg
  • 4
@Szala dywersyfikacja między wybrane fundusze które mają aktualnie niską wycenę. Między innymi obligacji. Do tego rozwiązania o gwarantowanej stopie zwrotu, na przykład equity(crowdfundingiem można to nazwać), do tego można dorzucić obligacje indeksowane inflacją, jakąś strategie zarządzaną. Wszystko zależy od kwoty, jej przeznaczenia i oczekiwanej płynności. Skutecznych i jednocześnie prostych rozwiązań na ten moment nie ma.
@droetker4 kiedyś chyba do Ciebie pisałem ale jakoś wtedy sam sobie ogarnąłem temat. Może warto wrócić do rozmów :-) Odezwę się po świętach na spokojnie jak Ci pasuje