Wpis z mikrobloga

#mieszkaniedeweloperskie zastanawiam się czemu miasta nie działają jak deweloperzy i nie budują dużej ilości mieszkań które by wynajmowali mieszkańcom długoterminowo - powiedzmy że blok ze 100 mieszkaniami, najemca płaci czynsz, media i powiedzmy 1k czynszu do miasta. Zaorało by to troche rynek prywatnego wynajmu a miasta by sobie dorobiły - 100 mieszkań to 100k miesięcznie - 1.2 miliona rocznie na jednym budynku a takich budynków mogły by być dziesiątki, zamiast sprzedawać ziemię developerom to miasta mogły by same budować i na tym zarabiać. #mieszkanie
  • 6
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: Jesteś może programistą?
Dlaczego miasta nie otwierają Państwowych Zakładów Programistycznych? Zatrudniliby kilku stażystów za minimalną i brali zlecenia za 15k. I miasto by zarobiło i zaorałoby to trochę rynek programowania prywatnego.

W sumie w każdej branży państwo mogłoby trochę zaorać rynek.
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: Mogłyby oczywiście, ale zbudować cos nie jest w Polsce tak łatwo. Wbrew oczekiwaniom użytkowników tego portalu deweloperka nie jest takim prostym biznesem głównie ze względu na ciężką legislację. Miasta się tego nie podejmują bo tez muszą trzymać się przepisów, musieliby zatrudnić ludzi, szukać wykonawców, egzekwować, optymalizować i ponosić ryzyko finansowe. Więcej zysku maja ze sprzedaży gruntów a kto inny niech bierze na siebie ryzyko biznesowe (w domyśle deweloper)
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: bo nie mają kasy. Skupiają się na tym, żeby były w mieście ulice wybudowane i utrzymane, żeby nauczyciele mieli wypłacone pensje, żeby działały domy kultury itd.
Obecna władza nie lubi samorządów i skutecznie od kilku lat wymyśla kolejne sposoby, jak po cichu ograniczyć finansowanie samorządów.

Mimo tego są próby, np. mój Poznań zbudował kilka bloków przy Opolskiej. Z tego co widziałem powstało całkiem ludzkie osiedle. I pewnie będą próbować
  • Odpowiedz
czemu miasta nie działają jak deweloperzy i nie budują dużej ilości mieszkań które by wynajmowali mieszkańcom długoterminowo


@mirasKo-Kalwario: a TBS-y to się nie liczą? są od 1995 roku

https://pl.wikipedia.org/wiki/Towarzystwo_budownictwa_spo%C5%82ecznego

TBS-y, czyli gminne spółki – budują mieszkania czynszowe i wynajmują je lokatorom po obniżonym czynszu. TBS-y nie mogłyby funkcjonować bez pomocy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego utworzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: świetny plan, jeszcze wróćmy do komuny i mieszkan z przydziału - to by na pewno się wykopkom spodobało :)


Uważasz że w większości krajów zachodniej Europy, gdzie kilkadziesiąt procent ludzi korzysta z szeroko pojętego mieszkalnictwa społecznego, panuje komuna?
  • Odpowiedz