Wpis z mikrobloga

PV na poziomie 3,5kWp to z naddatkiem 20%?


@wrocilem_bo: Chyba nie rozumiem pytania, ale panele są pochyle pod kątem ok. 15 stopni, więc raczej nie uzyskają 100% mocy. Dom ma 1 fazę i przyłącze 4 kW, dlatego moc paneli jest ograniczona również do 4 kW.
@Laszl0: Spojrzałem na to troche z innej prespektywy, jak postawisz pełen czajnik wody na gazie to zagotujesz go za 5 gr, jak na grzałce elektrycznej to koszt już bedzie 25 gr, teraz to przełozyc na skale całego domu doliczyc koszt instalacji klimatyzacji plus rosnace ceny pradu, byc może sam musze na to spojrzec jeszcze raz.
pełen czajnik wody na gazie to zagotujesz go za 5 gr


@neoklasyk: Pytanie, czy za pół roku to będzie nadal 5 gr?

jak na grzałce elektrycznej to koszt już bedzie 25 gr


@neoklasyk: Przy sprawności 300% dzielimy to przez 3. Z tej tej tabeli wynika, że ogrzewanie klimą powinno wyjść taniej niż gazem.
@Laszl0: Właśnie nie wiem ile kosztuje ogrzewanie gazem i jak to wyglada, czy mozna do każdego pomieszczenia wprowadzac ciepło na dowolny sposób itd. Widziałem filmik jak gośc sobie chwalił klime, tylko, że korzystał praktycznie tylko z parteru i miał mały metraż, widziałem tez autorski jakis wynalazek gdzie gościu miał komore wokół komina od kominka i tam podłaczony wentylator woolnoobrotowy od dołu a z góry tej komory spiro porozkładane do pomieszczeń i
Spojrzałem na to troche z innej prespektywy, jak postawisz pełen czajnik wody na gazie to zagotujesz go za 5 gr, jak na grzałce elektrycznej to koszt już bedzie 25 gr, teraz to przełozyc na skale całego domu doliczyc koszt instalacji klimatyzacji plus rosnace ceny pradu, byc może sam musze na to spojrzec jeszcze raz.


@neoklasyk: Żeby zagotować litr wody (o temp. 20 st) trzeba jakieś 0,093kWh energii. Przy stawce 70gr/kWh za
@michcio: Jak to obliczyłeś, że 0,093kWh energii zagotuje litr wody, nastepnie, sprawność kuchenki 40% skąd?, do czego? do prądu? To 0,093 + 40%x0,093=0,123, pokaz te swoje uproszczone obliczenia.

Liczysz tylko litr, przy 100 litrach zmieni sie liniowo, potegowo, czy wykładniczo?

Wiem na ile starcza mi butla gazowa za 50 zł i ile moge na niej zagotować wody tak mniej więcej, gdybym miał gotowac na mojej kuchence wydałbym na prąd około 1000
@neoklasyk: Woda ma ciepło właściwe 4200J/kgK, jak chcesz zagotować wodę o temperaturze pokojowej to musisz ją podgrzać o 80K czyli dla litra (=kilograma) wody potrzebujesz 336kJ energii, a to jest 0,093(3) kWh.
Kilowatogodzina to bowiem 3 600 000J czyli 3600kJ.

Rzeczywista ilość energii będzie trochę większa ze względu na straty czajnika do otoczenia. Zarówno elektryczny, jak i tradycyjny czajnik te straty ma, aczkolwiek w elektrycznym będą znacznie mniejsze, bo czajnik elektryczny
@michcio: Naprawdę nie widzisz co tak własciwie porównujesz? Liczysz energię elektryczną przekazaną wodzie do energi "opałowej" gazu jeszcze pomniejszonej o sprawność kuchenki?

Twoje wyliczenia tak pasuja do tematu jak przekazywanie bezstratne energii do powietrza wewnątrz domu na podgrzewanie ciepłym powietrzem powietrza na zewnatrz budynku które to powietrze poprzez ściany ma podgrzać to powietrze wewnatrz domu, to jest pogranicze fantastyki, to jest tak nierealne i głupie, że doprawdy aż mnie zagiąłeś, brak
Naprawdę nie widzisz co tak własciwie porównujesz? Liczysz energię elektryczną przekazaną wodzie do energi "opałowej" gazu jeszcze pomniejszonej o sprawność kuchenki?


@neoklasyk: Tak, dokładnie tak. Ale jeśli uważasz, że wiesz lepiej, to podziel się tą wiedzą tajemną. Chętnie poczytam,

Grzałka pobiera prąd, 100% przekazuje wodzie. Jakieś pomijalne straty do otoczenia sprawność procesu obniżają o pojedyncze procenty.
Palnik spala gaz, powstaje ciepło równe jego wartości opałowej. 40% trafia do naczynia i podgrzewa