Wpis z mikrobloga

#ppk #prawo #podatki #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
Zepsuło mi się coś i szkoda mi na to ruszać oszczędności z głównego konta.

Jestem w czymś takim jak PPK
Uzbierało mi się tam prawie 6 tys PLN.

Czytałem, że można wybrać z tego
- całą kwotę jak poważnie zachorujesz
- całą kwotę na dom ale musisz oddać w 15 lat
- dokonać tak zwanego "zwrotu" wtedy dostajesz z tej puli 70% a reszta trafia gdzieś tam.

Może mi ktoś potwierdzić to z tym zwrotem.
Mogę sobie to wyciągnąć i nikt mnie potem nie będzie sądem straszył itp.
Czy będę się musiał jakoś rozliczyć na picie z tym ?
  • 8
  • Odpowiedz
@kodecss Zwrot możesz normalnie robićnawet co miesiąc i nie ma za to kary, dostaniesz całe swoje wpłaty i 70% wpłat pracodawcy (30% powiekszy Twoje konto w ZUS). Dostaniesz też pomniejszony o 19% podatku zysk z Twoich wpłat i z 70% wpłat pracodawcy, ale pewnie nie jest to duża kwota. Nikt nie będzie sądem straszył i nic już nie trzeba rozliczać w żadnym picie ani nigdzie.
  • Odpowiedz
@burbon_z_pieczarek: Ale się muszę z tego jakoś rozliczać, czy idę po prostu do banku który to obsługuje. Pokazuje dowód, mówię że chce zwrot środków i nara.

I zapominam.
Czy muszę to uwzględnić w PIT tak jak np. gdy zarobie 500$ na krypto.
  • Odpowiedz
Pokazuje dowód, mówię że chce zwrot środków i nara.


@kodecss Dokładnie tak, często można nawet online ale np w PKO TFI trzeba przynajmniej raz udać się do banku zdefiniować konto, ale jak pójdziesz to możesz zlecić zwrot.

Czy muszę to uwzględnić w PIT


Na 100% nie.
  • Odpowiedz
@kodecss: Było już setki razy na tagu.
Wszystko jest już opodatkowane na starcie, więc niczego nie rozliczasz, ani nie dopłacasz.

Możesz też wyjąć 100% środków (bez potrąceń) na wkład własny do kredytu i jak nie oddasz to zapłacisz tylko 19% podatku od niezwróconych zysków (nie składek), więc będzie to bardziej opłacalne niż oddanie 30% na spalenie w zus.

Tu masz wszystko opisane:
https://marciniwuc.com/ppk-pracownicze-plany-kapitalowe-2019-zasady/#co-sie-stanie-gdy-nie-zwroce-pozyczki-do-ppk
  • Odpowiedz