Wpis z mikrobloga

UZ finansowane przez PUP bez wizyt w urzędzie.

Aby mieć ciągle prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych bez wizyt w PUP i nawet bez telefonicznych rozmów wstępnych trzeba na stronie praca.gov.pl złożyć wniosek KRB.

Na decyzji powinno być napisane, że otrzymało się status osoby bezrobotnej z prawem do świadczeń zdrowotnych.

Niezwłocznie po otrzymaniu decyzji o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej z prawem do UZ, należy złożyć przez tę stronę wniosek PSZ-WPSB. Dla uproszczenia lepiej nie zmieniać w w tym wniosku dnia, od którego chce się zostać wyrejestrowanym z PUP.

Niezależnie od momentu, w którym odbierze się decyzję z PUP o wyrejestrowaniu, prawo do świadczeń zdrowotnych wygasa po 30 dniach od dnia wskazanego we wniosku PSZ-WPSB, w tym przypadku od dnia złożenia wniosku.
Od tego też dnia, nie jest się adresatem obowiązku stawienia się na rozmowę wstępną. Dlatego nie da się tego obowiązku nie spełnić.

Dla pewności, że PUP nie skontaktuje się z nami w inny sposób, niż poprzez wydawanie decyzji, można zapisać sobie wszystkie numery z właściwego miejscowo PUP. A przy wypełnianiu wniosków przez Internet, nie podawać swojego numeru telefonu.

PUP ma zaś obowiązek wyrejestrować osobę, która złożyła wolę wyrejestrowania się w formie wniosku PSZ-WPSB.
Przed upływem tych 30 dni, należy złożyć ponownie wniosek KRB. Na stronie praca.gov.pl są dwie opcje po kliknięciu których można wypełnić wniosek KRB. Przy ponownej rejestracji, dla wygody lepiej wybrać opcję „Ponowna rejestracja osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy (KRB)”. Przy jego wypełnianiu wystarczy wtedy potwierdzić, które dane się nie zmieniły i nie trzeba ich podawać ponownie.

W Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) NFZ może jeszcze nie potwierdzać prawa do świadczeń w okresie oczekiwania na decyzję PUP po złożeniu wniosku KRB, a nawet parę dni po jej otrzymaniu. Niezależnie od tego, można korzystać ze świadczeń zdrowotnych; jest się wtedy ubezpieczonym.

Jeśli wniosek PSZ-WPSB zostanie rozpatrzony i doręczony po np. 16 dniach, i tak jest się wyrejestrowywanym z dniem wskazanym w PSZ-WPSB. I przez te np. 16 dni, a potem kolejne 14 ma się prawo do świadczeń zdrowotnych.|

Gdy NFZ nie potwierdza prawa do świadczeń w okresie posiadania statusu osoby bezrobotnej z prawem do świadczeń zdrowotnych lub w tym 30 dniowym okresie, należy złożyć oświadczenie przy rejestracji w placówce medycznej.

W tym oświadczeniu, w punkcie "III" w przypadku, gdy ma się jeszcze status osoby bezrobotnej, trzeba zaznaczyć pierwszą kratkę:
https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/e-wus/oswiadczenie_1_2015.pdf

A jeśli nie ma się tego statusu, ale trwa ten 30 dniowy okres, to należy zaznaczyć ostatnią kratkę.

-------------------------------------------------

Artykuły w mediach i wyroki sądów administracyjnych nt. wyrejestrowywania się:

http://web.archive.org/web/20220330082250/https://finanse.wp.pl/22-razy-rejestrowalem-sie-w-urzedzie-pracy-6114632444885121a
https://web.archive.org/web/20200918180609/https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1264273,zrzeczenie-sie-statusu-osoby-bezrobotnej.html
https://web.archive.org/web/20220330082517/https://zgody.infor.pl/?h=1&backTo=https%3A%2F%2Fpraca.gazetaprawna.pl%2Fartykuly%2F1264273%2Czrzeczenie-sie-statusu-osoby-bezrobotnej.html
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F4A41ED5A6
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/743BF637A1

Zgodnie z Konstytucją, każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Przy obecnych przepisach korzystanie z tego prawa może być dość złożone.

-------------------------------------------------

A czy ty wiesz, jak robić #neetwpraktyce ? Jeśli tak, to napisz o tym pod tym tagiem.

#neet
  • 25
@A_E_S_T_H_E_T_I_C: Czasem nawet 7 dni roboczych. Mi UP wysyła niemal zawsze decyzje listownie, mimo że zaznaczam, że chcę dostać je drogą elektroniczną. Nie wiem, czy da się na nich wymusić wysyłkę przez pracagovpl, ale nie zamierzam tego robić, żeby mi nie zaczęli robić problemów.
@damianas1999: Tak, u mnie przyszło na konto na pracuj.gov.pl, także najwyraźniej mój urząd lepiej technologię ogarnia( ͡° ͜ʖ ͡°). Przyszło mi od razu wezwanie na spotkanie (przy rejestracji zrobiłem 200 IQ i nie podałem numer telefonu xD, tylko sam mail), ale z uwagi na to, że jest to końcówka kwietnia to poczekam i kilka dni przed złożę wniosek o wyrejestrowanie, tak żeby maksymalnie okres ubezpieczenia wydłużyć (
@damianas1999: poszło bez problemów - co prawda urząd poprosił mnie o wyjaśnienie pewnej kwestii, ale ta kwestia sama w sobie nie miała wpływu na proces wyrejestrowania. Zaraz po rozmowie otrzymałem na praca.gov.pl pisemko o wyrejestrowaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sama sytuacja miała miejsce koło 20 kwietnia, także w przyszłym tygodniu znowu będzie trzeba się zarejestrować ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czy tobie razem z
@A_E_S_T_H_E_T_I_C: No mnie chciały dopaść ostatnio, zarejestrowałem się we wtorek, w środę przyszła decyzja na ePUAP, a w piątek miałem już mieć wizytę. Nie no, pewnie akurat wolny termin był.

Ale jak wysyłają listem, to rejestrują trochę później niż 2 dni po wydaniu decyzji.

No o mnie już pewnie wiedzą, że tak robię. Bo pierwszy raz tak zrobiłem w listopadzie 2020 r. Czyli już rejestrowałem się 19 razy.
@damianas1999: U mnie właśnie wszystko elektronicznie idzie, zgodnie z tym co zaznaczyłem.
Mam pytanie do Ciebie, chciałem się dzisiaj ponownie zarejestrować i widzę, że w systemie nie ma danych, które podałem podczas pierwszej rejestracji dotyczących wykształcenia, poprzedniej pracy, języków itp. Czy mam to wszystko od nowa wprowadzić, czy zaznaczyć tylko "Zaznacz, jeśli dane nie uległy zmianie"?
Spodziewałem się, że gdy tam zajrzę to zobaczę te wszystkie pozycje i załączniki które dodałem
@A_E_S_T_H_E_T_I_C: No ja tak robię właśnie, że wypełniam ten wniosek od nowa z wyjątkiem stron, na których można zaznaczyć, że "dane nie uległy zmianie"; na tych stronach to zaznaczam. Może da się skorzystać z już wysłanych wniosków, ale nigdy tego nie sprawdzałem.