Wpis z mikrobloga

Cześć. Przede mną pierwszy w życiu czarter jachtu i chciałem dopytać o szczegóły. Jak wygląda w Polsce temat ubezpieczeń jachtów? Wiadomo jest kaucja na początku ale co w razie gdyby zdarzyłby się poważniejszy wypadek? Jachty mają swoje OC ale czy firma wynajmująca ściąga od jakiejś kwoty koszty z wynajmującego? Jeśli tak, to jakie firmy oferują "turystyczne" OC na czas czarteru? Jakie są tego mniej więcej koszty?
Dzięki za podpowiedzi.
#zeglarstwo
  • 8
@Birui: nie napisałeś nic jaki i gdzie to czarter. Możesz przecież wypożyczyć od Janusza albo jakiegoś bieda klubu. Myśle że weź kolegę z większym doświadczeniem
@Birui: zazwyczaj masz ubezpieczenie o wartości jachtu minus twój wkład. Ostatnio jak brałem jakąś Antilkę 27 to było to 1000 zł, czyli za pierwsze 1000 zł szkody płacisz ty. Oprócz tego wynajmujący zazwyczaj mają polisy ubezpieczające członków czarteru plus ich mienie.

Kiedyś musiałem skorzystać z ubezpieczenia, bo zgięliśmy maszt. Zostawiliśmy w czarterowni 500 zł (taką mieliśmy wtedy kaucję) i do tego ograniczyła się nasza odpowiedzialność. Reszta została pomiędzy czarterownią a ubezpieczalnią.
@Moron: hej kolego, taki gatekeeping nie jest ani fajny, ani pomocny. Nie wnosi do dyskusji zgoła nic, a wygląda trochę jak z forum elektrody.

@Biruri, wyżej masz nienajgorszy przypadek praktyczny. Jeżeli chodzi o straty rzeczowe, to jacht jest ubezpieczony przez armatora, a szkody rozlicza się podobnie jak przy innnych ubezpieczenich - zadbaj o zapis w umowie, który ureguluje tę kwestię. Niezależnie od sytuacji polecam ubezpieczenie sportowe/turystyczne dla każdego członka załogi.
@Birui: Jachty z poważnych czarterowni maja OC oraz yachtcasco. Odpowiadasz do wysokości kaucji a w wypadku rażących zaniedbań sky is the limit ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko powinno być w umowie. Kaucję możesz ubezpieczać, są też dodatkowe ubezpieczenia skippera itd. Oferują to firmy Yacht-pool oraz Pantaeunis. Ale jeśli to czarter mazurski to się raczej nie opłaca i nikt tego nie wykupuje
@Birui: Zależy co czarterujesz i gdzie, jak na mazurach to miej w dupie bo odpowiadasz kaucją, jak bedziesz brał katamaran z kaucją 10k€ to wtedy się wykupuje ubezpieczenie tej kaucji i tyle musisz wiedzieć. Pływać obserwować
@Moron: cześć. Wynajem na Solinie, wybraliśmy firmę z dużą ilością pozytywnych komentarzy.
@popo_von_kox: dzięki za opis
@rayghod: korzystałeś w jakiejś firmie z podobnego ubezpieczenia?
@suqmadiq2ama: tak jak pisałem wyżej, pływanie będzie na Solinie w firmie która wygląda dosyć profesjonalnie