Wpis z mikrobloga

To teraz z perspektywy osoby która żyła i zyje na wsi (chociaz pracuje juz w innej branży)
Rok 2020
cena zboża około 800 zł za tonę, zwykle rodzi sie 5-8 ton czyli przychód około 5000 zł.
KOSZTY:
Nawozy -700 zł. Środki ochorny -800zł, paliwo 750 zł, amortyzacji sprzetu około 500 zł, materiał siewny 300-500 zł (przy rzepaku 1500 zł)
Łacznie koszty około 3000 zł. Dochód na czysto 2000 zł. (oczywiscie przy dobrym roku bez suszy itd)

Rok 2022
Cena zboża 1400 zł/tone Przychód 8400 zł
Koszty: nawozy 3000 zł, środki ochorny 1500 zł, paliwo 1100 zł, amortyzacja niech bedzie 600, materiał 400-600 (rzepak kolo 2000 zł)
Zostaje na czysto okolo 1800

Dlatego jak ktoś w tym roku zacznie #!$%@?ć że rolnicy to sie dopiero wzbogaca bo chleb po 8 zł to niech przeczyta jeszcze raz ten post i sie zastanowi dlaczego lubimy być ruchani w dupe
#rolnictwo #inflacja #ogrodnictwo #nowylad #pis
  • 61
@RolnikSamWdolinie Zależy od klasy ziemi, użytych środków chemicznych, nawozów no i pogody ale ogólnie masz rację to jest 1-2 ha. Biznes całkowicie nieopłacalny ale na swoje potrzeby może być to jakimś rozwiązaniem
@iredbox byłem u jednego rolnika ostatnio kupić pickupa za 5 cyfrową kwotę, a na podwórku stały jeszcze dwa jaguary, w tym jeden elektryczny. Cholernie drogie zboże musi być w okolicy ( ͡º ͜ʖ͡º)
Gdyby nie używanie tych środków ochrony to ile zboża by wyrosło?


@Cierniostwor: bez środków ochrony pewnie nic by nie wyrosło bo jak nie zje robak to #!$%@? je grzyb a jak nie grzyb to ci wyłoży zboże
@iredbox kto nie zna życia będzie się #!$%@?ł do rolników, a przy obecnych realiach, inflacja, polski ład i inne utrudnienia narzucone z góry wiadomo że będzie tylko gorzej . Rolnik jako pierwsze ogniwo w łańcuchu produkcyjnym ma zawsze najbardziej pod górkę. Pozdro Miras!
nawozy napewno te 3k?


@fraciu:

Im "mniejszy" rolnik, tym więcej wydaje na nawozy i środki ochrony roślin. Duża "firma" może sobie zatrudnić kogoś, kto policzy, ile trzeba "posypać", żeby nie wydać grosza za dużo. Chłop małorolny kupi i sypie jak leci.

W tamtym roku byłem na grillu i rozmawiałem z człowiekiem, który siedzi w środkach ochrony roślin. Jakieś szkolenia prowadz, kursy etc. Ogólnie jego "konik". Mówił, że regularnie ma kontakt z