Wpis z mikrobloga

Mirki, przymierzam się do zakupu anteny bazowej do mojego ręczniaka (10W UHV/VHF). Mam w domu płaski dach, zorganizowałem sobie stojak z 1m pionową rurką. No i teraz przychodzi moment wyboru samej anteny - ponieważ nie mam jakiegoś szczególnego kierunku nadawania myślę o dookolnej antenie typu Diamond X200. Przeglądając oferty anten o tym rozmiarze (250mm) są różne konstrukcje bez i z wieloma przeciwwagami, w cenach od 300 do 550zł (Diamond). Czy jest coś co szczególnie polecacie/odradzacie - brać najdroższego Diamonda, czy może inne są równie skuteczne?
Pozdrawiam SQ9GTA

#krotkofalarstwo #radioamator
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Drail: Ciężko przewidzieć, podłączałem do niego różne anteny samochodowe i dawał radę. Mój ręczniak to Wouxun KG-UV9D. W dalszej przyszłości planuję zakupić radio stacjonarne, więc w jakimś stopniu antena jest inwestycją z przyszłością, ale rzeczywiście głupio by było wywalić 500zł i nic z tego nie mieć ;-)
  • Odpowiedz
@Phate77: Im dłuższa antena tym większy zysk, ale też zawęża częstotliwość skutecznej pracy. Jeśli interesują Cię również nasłuchy to musisz zdecydować czy gorszy zysk na amatorskich 2m, ale usłyszysz więcej te 30 MHz wyżej, czy zdecydowanie chcesz tylko amatorskie.
Ogólnie filozofii nie ma - z tych dłuższych - 3x5/8 fali na 2 m i zdaje się 8x5/8 fali na 70 cm. Ma ją w ofercie wielu producentów i pewnie kilka
  • Odpowiedz
@Phate77:
1. Anteny zajebiście poszły do góry cenowo
2. X200 albo X300 to fajne pozycje, X510 na wietrze nie jest sztywne przez co na 70cm ciężko jest robić QSO na dalsze odległości
3. Ręczniak oraz antena bazowa to zły pomysł - wbrew pozorom im dłuższa antena tym te chińskie ręczniaki gorzej słyszą xD
4. Zależy ile masz metrów na ten dach ale nie zapominaj o kablu. Jak około 20 to
  • Odpowiedz
@technic:
Ad. 1 - no cóż
Ad. 2 - dłuższej anteny niż 3m nie chcę
Ad. 3 - chciałbym w domu mieć możliwość komunikacji, nie tylko na dworze, dom mam najwyższy w okolicy, pokój pod dachem, 3-5m przewodu wystarczy, teraz wyrzuciłem na dach antenę samochodową, z bieda-kablem przedłużaczem i mimo wszystko jest lepiej, niż na porządnej antenie mobilnej wewnątrz domu
Ad. 4 - Taki kabel kupiłem
Ad. 5 - mam
  • Odpowiedz
@Phate77: x200 albovx510. X300 to taki kompromis. Nie przejmuj się bujaniem x510 - wiatr nie często wieje z taką siłą, i nie radioria tylko oryginały Diamonda. Kabel do anteny rf10/h1000, przy biurku beczka kawałek i czegoś cienkiego.
  • Odpowiedz