Wpis z mikrobloga

993 + 1 = 994

Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Autor: J.K. Rowling
Gatunek: literatura młodzieżowa
Ocena: 7/10
ISBN: 9788380082113
Tłumacz: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 328
Po latach przerwy, z racji dwudziestolecia pierwszej części Pottera sięgnąłem znowu do książek, by jeszcze raz poczuć ten świat, który w młodości sprawiał mi masę przyjemności i był pewnego rodzaju wyrażeniem eskapistycznych marzeń młodego człowieka. Muszę przyznać, że mimo iż minęło ponad 15 lat od mojego ostatniego przeczytania pierwszej części przygód młodego Harrego, to w moim zauroczeniu nie zmieniło się nic.

Kamień filozoficzny dalej oczarowuje człowieka kreacją świata i lekkością języka, przystępną dla każdego. Miło jest znów przenieść się w świat magii i czarodziejstwa utożsamiając się z tym zwykłym chłopcem, którego życie zmieniło się gdy zaczęły przychodzić do niego tajemnicze listy. Oczywiście pierwsza część Pottera jest dziełem bardzo naiwnym.
Dorosły czytelnik jest w stanie dostrzec nagięcia logiczne i pewne skróty, z których korzystała autorka na potrzeby wykreowania swojego świata.
Pisząc opinię o tej książce zawsze zastanawiam się na ile jestem w stanie obiektywnie ocenić to dzieło, a na ile odzywa się we mnie nostalgia z lat mojej młodości. Pokazuje to też, że właśnie dlatego pierwsza część Harrego Pottera jest dziełem tak unikatowym. Była w stanie wykreować w wielu pokoleniach ten odłamek nostalgii, którego największym osiągnięciem jest przyciąganie do siebie, nawet po wielu latach.

Podsumowując moje wrażenia. Pierwsza część Harrego nie jest najwyższych lotów fantastyką, ale wciąga swoim klimatem. Kreacja szkoły magii i czarodziejstwa oraz jej bohaterowie, którzy razem z nami poznają jej sekrety są dla czytelnika bezpieczną przystanią, w której można się zatracić. Książka ta ma wiele wad, o których zdaje sobie sprawę, ale mimo wszystko warto było po latach znów zagłębić się w tajemnice skrywaną przez kamień filozoficzny.
Skłoniło mnie to też to podążenia dalej tą ścieżka, więc w następnych dniach, tygodniach i miesiącach będę publikował moje wrażenia z kolejnych części przygód młodego Pottera. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bookmeter #literaturamlodziezowabookmeter #ksiazki #harrypotter
Fido256 - 993 + 1 = 994

Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Autor: J.K. Row...

źródło: comment_1647337499dl1QULcD3E6KcYQcHZKu5v.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (8 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 328

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-04 - Użytkownik polduan ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-08-17 - Użytkownik wytrzzeszcz ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10)