Wpis z mikrobloga

  • 21
981 + 1 = 982

Tytuł: Porwanie Baltazara Gąbki
Autor: Stanisław Pagaczewski
Gatunek: literatura dziecięca
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 8308028411
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 249
Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/54728/porwanie-baltazara-gabki

Moje wrażenia:
Zacznę od tego, że Porwanie Baltazara Gąbki to moja ulubiona bajka z dzieciństwa, a o istnieniu książki (na podstawie której powstał serial animowany) dowiedziałam się z książki "Królowie bajek" (ʘʘ) Musiałam zatem sprawdzić!

To, co mnie zaskoczyło, to towarzysze podróży Smoka Wawelskiego. W serialu był tylko kucharz Bartolini Bartłomiej, natomiast w książce jest jeszcze Doktor Koyot. A kucharz, w serialu herbu Zielona Pietruszka (chyba każdy kojarzy), natomiast w książce, mamma mia, Dwa Widelce i Udziec Barani ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Jak mówił Tomasz Pagaczewski, książka musiała być poprawna politycznie i gospodarczo. A kto widział w latach 60. w sklepach mięsnych udziec barani? By nie drażnić społeczeństwa, cenzor nakazał zmienić herb mięsny na herb jarzynowy, bo… marchwi i kapusty w krakowskich sklepach było pełno!


Z książki dowiadujemy się dość sporo o samym Baltazarze Gąbce - o jego życiu i pracy w Krainie Deszczowców. Nie pamiętam, czy w serialu było coś o jego relacjach z deszczowcami i badaniami nad latającymi żabami.
Wiele krain i dziwacznych postaci, mnóstwo humoru. Jestem pewna, że dorośli również będą świetnie bawić się podczas lektury!

Książka jest dostępna na Legimi w formie audiobooka, więc polecam fanom bajki jak i ich małym latoroślom ()

#bookmeter #czytajzwykopem #wykopplus30club #wykopplus40club #bajki #literaturadzieciecabookmeter
faramka - 981 + 1 = 982

Tytuł: Porwanie Baltazara Gąbki
Autor: Stanisław Pagaczewski...

źródło: comment_1647254275z98aS8UKpydovhEX05AefE.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: szkoła, dzieci
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Lolek (Adam Wajrak) - najnowsza recenzja usera elady1989 ★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. Król maciuś pierwszy (Janusz Korczak)
3\. Kometa nad