Wpis z mikrobloga

Dobra, chłop ma takiego złomka:

- i-5 2500k
- jakieś ramy 8GB chyba 2600mhz Cruciale
- RX580 8GB - karta póki co zostaje, jak świat znormalnieje to zmienię
- Płyta główna Asrock jakaś tam, w każdym razie kupa
- obudowa gruz ale coś tam wieje do środka
- Zasilacz 650W OCZ chyba- nie mam jak teraz sprawdzić
- SSD WD 500GB - zostaje

Wiem że kupa ale jakoś do tej pory dawał radę w tym w co grałem xD Ale że mamy inflacje to postanowiłem że wrzucę kasę w kompa.

Wykminiłem sobie taką listę by ulepszyć kompa: https://www.x-kom.pl/lista/bge6sx8le

Co myślicie? Dobrze/źle? Co do zmiany?
Zastanawiam się czy warto zmieniać zasilacz i chłodzenie procesora jak mam jakieś akcesoryjne, nie wiem tylko czy będzie pasowało do nowej płyty, czy standard mocowań się nie zmienił czy coś. Obecny zasilacz ma już 10 lat i wydaje mi się że lepiej go wymienić, komp też zdarzyło się że był zalany drinkiem itd. a szkoda by wpłynął jakoś negatywnie na nowe podzespoły xD Zmieniając zaliczacz, czy wybrany będzie ok i czy jego moc będzie odpowiednia? Może warto dać słabszy? Karte później bym planował raczej jakąś ze średniej półki niż topową.

Budżet w sumie jak w liście ale może być elastyczny w jedną i drugą stronę

#komputery #skladamkomputer #pcmasterrace
  • 24
@Strzelec_wyborowej: sam do niedawna siedziałem na 6600K i widzę różnicę w zmianie na współczesnego intela, ale u mnie karty nigdy nie były wąskim gardłem

Z takich rzeczy podstawowych: ten 10400F nie obsługuje nawet pamięci 4000Mhz, maks to 3200Mhz - ale tu specjalnej różnicy nawet nie odczujesz
Ale że mamy inflacje to postanowiłem że wrzucę kasę w kompa.


@Strzelec_wyborowej: komp jako lokata kapitału. Drugi już dzisiaj. Nie wytrzymie. Oświeć mnie skądżeś taki mundry?

We wrześniu wychodzi Lovelace, 2 miesiące później AM5, na przełomie roku zemsta Intela za to am5 z pcie6.0. Pomyśl jak to wpłynie na wartość czegoś co złożysz teraz. Podpowiem że pierwsze chipy Lovelace zostaną wyprodukowane już w maju zapewne GL102 czyli 4080 i 4090. Ogólnie
@10129: Nie priorytety tylko się znam 5 przez 10 i dlatego pytam. Co mi da ta płyta?

@keton22: Żadna lokata, kasa siedzi na koncie nie mam co z nią zrobić. To sobie kompa kupie, nie rozumiem w czym problem. Lepiej żeby leżała i traciła na wartości a ja miał 40fps? W sumie co zauważyłem to nigdy nie ma sensu kupować kompa bo zaraz znów będzie coś nowego xD Co to
Co mi da ta płyta?

eee?
no ona tam jest jakbyś się zdecydował na szybszy procesor niż sobie wybrałeś, bo na tą co masz żaden z tych które napisałem nie będzie pasował bo inna podstawka.

Nie priorytety

bo ja wiem, 400zł wydać na obudowę od spc a zasilacz najtańszy to jednak jakieś priorytety.
powiedzmy, że 400zł za ich obudowę to dużo, biorąc pod uwagę, że w tej cenie masz phanteksa p400a choćby.
@Strzelec_wyborowej: jak tak to spoko, był tu rano jeden Mirek co się z wypokiem kłócił że kupi teraz, sprzeda za rok i zarobi. Potemu pytałem bo może jakiś 'guru' namawia do takich głupot. Na zasadzie raz - przypadek, dwa daje do zastanowienia a trzy to statystyka.
@Strzelec_wyborowej: Jak Ci nie szkoda dołożyć troszkę więcej kasy, to bierz 12400f z tą płytą co kolega wcześniej linkował. Zawsze możesz 100zł oszczędzić na RAMie i zamiast 4000mhz brać 3600mhz, bo to bardzo mała różnica w wydajności.
@Strzelec_wyborowej: czy lepiej, wydajniej. To czy lepiej to kwestia jak oceniasz stosunek cena/jakość. Te ballistixy co miałeś wcześniej 3200cl16 często są brane bo się dobrze podkręcają zazwyczaj

tylko widzisz, te ramy 3600cl16 kosztują praktycznie tyle samo co te 4000cl18 co miałeś poprzednio.

te za 330zł są 4000cl18, ale też się świecą jak psu jajca xd
aczkolwiek zdaje się ich podświetlenie można wyłączyć programem.
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamiec-16gb-ddr4-4000mhz-32000-md16gk2d4400018xrgb?utm_medium=linktxt&utm_campaign=2022.03&utm_source=fCAdkEcDcq&utm_content=2381265