Wpis z mikrobloga

Natrafiłem na interesujący artykuł Onetu z czasów rosyjskiej inwazji na Gruzję. Dotyczy on historyka Pawła Wieczorkiewicza i jego poglądów na Putina. Myślę że warto to przeanalizować z dzisiejszej perspektywy.

Onet zarzucał historykowi przede wszystkim porównanie rosyjskiego prezydenta do Hitlera. Już na wstępie przytaczają słowa profesora jako coś kontrowersyjnego:

Władimira Putina można porównywać do Adolfa Hitlera, ale nawet III Rzesza nie mordowała masowo swoich obywateli dla celów politycznych


Dalej możemy przeczytać lapidarne obelgi i wyśmiewanie profesora, głównie dlatego że ma poglądy zbliżone do PiSu.

Kluczowe opinie Onetu na temat słów historyka przytoczę niżej, sami je oceńcie:

Wywiad w "Newsweeku'' pokazuje niebezpieczny, szaleńczy wręcz sposób postrzegania przeszłości i teraźniejszości przez cały obóz IV RP. 

(...)

Kierując się szowinizmem, chorobliwą rusofobią i równie zgubnym mesjanizmem.

(...)

Na serio zaczynam się bać. Ale nie Rosji.


Podsumowując, autor Onetu bardziej się boi rusofobii (z perspektywy Polski jednak słusznej) niż samego zagrożenia ze strony imperialistycznego sąsiada. Warto się zastanowić jaką rację stanu reprezentują media w Polsce. Bo chyba nie jest to polska racja stanu.

Autorem tego artykułu na Onecie był Piotr Skuba.

Link: https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/iv-rp-atakuje/nerpn?

#wojna #polska #rosja #ukraina #onet #onuce
Pobierz Quzin - Natrafiłem na interesujący artykuł Onetu z czasów rosyjskiej inwazji na Gruzj...
źródło: comment_1646866179r3m8Yz2NIdO9TDiptUSum4.jpg
  • 6
@zawek: artykuł ten wpadł mi w ręce przypadkowo. Z pewnością jest tak jak mówisz. Raczej można znaleźć świeże artykuły o podobnym wydźwięku mówiące o polskiej rusofobii i wyolbrzymiania zagrożenia ze strony Rosji.

Przykładem tego może być Jacek Sykulski, który głosił takie poglądy.

Warto sobie uświadomić, że Rosja jest naszym wrogiem. Wynika to z determinizmu geograficznego i politycznego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Quzin:
Każdy normalny Polak powie, że Rosja to zagrożenie. Tylko części wykształconych wyzwolonych zawsze nie mieści się to w głowach. A Wieczorkiewicz skoro pierdzieli takie farmazony, że III Rzesza nie mordowała dla celów politycznych to albo jest głupi albo jest typowym kłamcą, który manipuluje faktami i półprawdami by wzmocnić swoje hipotezy. Serio, nie trzeba orła by wiedzieć czym jest Rosja jeśli się żyje w Polsce.