Wpis z mikrobloga

Dlaczego CDN przyspiesza działanie stron WWW?

Strona WWW to często wizytówka biznesu. Dlatego ważne jest, aby wczytywała się maksymalnie szybko! Ponieważ aż 80% czasu potrzebnego do otwarcia witryny zajmuje przesyłanie danych, warto zadbać o skrócenie odległości pomiędzy serwerem a lokalizacją, z której łączą się użytkownicy strony.

Usługa, która Ci w tym pomoże, to CDN nazwa.pl – sieć dystrybucji treści, której zadaniem jest maksymalnie przyspieszyć wczytywanie się każdej strony WWW!

Chcesz poznać szczegóły? Odwiedź nasz blog i dowiedz się, jak działa CDN: https://www.nazwa.pl/blog/dlaczego-cdn-przyspiesza-dzialanie-stron-www.

#nazwapl #hosting #cloudhosting #cloud #serwer #serwery #www #stronawww #stronywww #cdn #contentdeliverynetwork #polska #webdev
nazwapl - Dlaczego CDN przyspiesza działanie stron WWW?

Strona WWW to często wizyt...

źródło: comment_16468134068jmkcymKnBPGWO1vVkYBMp.jpg

Pobierz
  • 32
@nazwapl: Wszystko spoko, chopcy ale ciśniecie ściemy takie w tym artykule, że szkoda, że nie jest napisany comic sansem:

Wybór dostawcy z jednym węzłem w Warszawie nie przyspieszy działania Twojej strony WWW

^^^ Do GCP czy do AWSa pijecie?
@bramborak: Lokalizacja węzła jest przykładowa, nie ma ona większego znaczenia, skoro jest to tylko 1 punkt obecności danej sieci CDN w obrębie naszego kraju. Porównaj sobie korzystając z serwisu https://www.test2speed.com jakie różnice w szybkości wczytywania strony WWW mogą pojawiać się w zależności od miasta, w którym znajduje się punkt pomiarowy. A punkty pomiarowe https://www.test2speed.com są w miastach będących głównymi skupiskami połączeń sieciowych w ramach danego regionu Polski. Im dalej od punktu
Wybór dostawcy z jednym węzłem w Warszawie nie przyspieszy działania Twojej strony WWW, ale może nawet spowolnić jej działanie.


@nazwapl: Bzdura bo przyspieszy - CDN daje najlepsze rezultaty (redukcja opóźnień) w skali globalnej jeżeli mamy serwer np. w Amsterdamie to POP w Warszawie dobrze skomunikowany oczywiście że przyspieszy stronę jeżeli odbiorca treści jest w Polsce - co wy za głupoty piszecie. Wiem że to pasuje do narracji waszego produktu ale skoro
@devones: Przyspieszy gdzie?


@nazwapl_tk: W takim przypadku powyżej przyspieszy użytkownika końcowego z Polski jeżeli serwer jest w Holandii.

Pamiętaj, że wszystko zależy od tego, do kogo kierujesz swoją ofertę.


@nazwapl_tk: To pamiętajcie że zamiast pisać głupoty - określcie do kogo kierujecie ten wpis i zamiast upraszczać że CDN z jednym punktem w Polsce "nie przyspieszy działania Twojej strony WWW" co jest kompletną bzdurą napiszcie że posiadając serwer w Polsce,
@devones należałoby tutaj interpretować cały opis, a nie tylko pojedyncze zdanie. "Nie przyspieszy działania Twojej strony WWW" - jak jest wyraźnie zaznaczone - odnosi się do sytuacji, gdzie większość użytkowników pochodzi z Polski i dotyczy też użytkowników końcowych łączących się z innych lokalizacji, np z Tarnowa.

Trzeba mieć tutaj na uwadze, że w sytuacji gdy serwer znajduje się np. w Krakowie, dla użytkownika z Małopolski korzystniejsze będzie wczytanie danych z węzła znajdującego
@devones: troche nie kumam Twojej wypowiedzi. Nie chce mi się odnosić do samego cdna, ale najpierw punktujesz tekst za coś, za co później przyznajesz mu racje. Przynajmniej ja tak czytam to co napisali o tym nie przyspieszaniu
@devones należałoby tutaj interpretować cały opis, a nie tylko pojedyncze zdanie.


@nazwapl: Dobrze weźmy cały opis:

Wybierając dostawcę usługi CDN, powinieneś sprawdzić, czy posiada on swoje węzły w lokalizacjach, z których najczęściej pochodzą Twoi klienci. Jeżeli Twój serwis WWW jest przygotowany w języku polskim, to zapewne trzech na czterech klientów będzie pochodziło z naszego kraju. Wybór dostawcy z jednym węzłem w Warszawie nie przyspieszy działania Twojej strony WWW, ale może nawet
@devones: powinieneś zmienić nick z devones na devtektyw. Pytanie raczej retoryczne: czyje wpisy mam komentować jak mam usługi w nazwie od lat i je lubie? Jest też firma, której nie lubie. Dlaczego miałbym się wypowiadać pod firmami, z którymi nie mam nic wspólnego i nie żywię do nich żadnych emocji?
Pytanie raczej retoryczne: czyje wpisy mam komentować jak mam usługi w nazwie od lat i je lubie? Jest też firma, której nie lubie.


@terrorym: Cieszę się twoim szczęściem, super.

@devones: troche nie kumam Twojej wypowiedzi. Nie chce mi się odnosić do samego cdna, ale najpierw punktujesz tekst za coś, za co później przyznajesz mu racje. Przynajmniej ja tak czytam to co napisali o tym nie przyspieszaniu


@terrorym: W takim
To pamiętajcie że zamiast pisać głupoty - określcie do kogo kierujecie ten wpis


@devones: Nie wyciągaj zdania z kontekstu. Przeczytaj całość artykułu ze zrozumieniem, a nie ze złością na to, że nazwa.pl opublikowała wpis. cyt. „Jeżeli Twój serwis WWW jest przygotowany w języku polskim, to zapewne trzech na czterech klientów będzie pochodziło z naszego kraju. Wybór dostawcy z jednym węzłem w Warszawie nie przyspieszy działania Twojej strony WWW, ale może nawet
@devones: Polskojęzyczne strony stawiasz poza Polską?


@nazwapl_tk: Oczywiście że tak, nawet zaskoczę że strony po polsku również używają serwerów poza terenami polski. Niesamowite co? Opóźnienia w europie często są akceptowalne a minimalizować je może CDN. Poza tym mam specyficzne wymagania do skalowania chmury które obecnie jeszcze żaden polski dostawca nie spełnia.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystkie elementy, których nie można cache'ować będą przesyłane kilka tysięcy kilometrów, opóźniając
Opóźnienia w europie często są akceptowalne


@devones: Wszystko zależy, co oznacza dla Ciebie "akceptowalne" - 30, 40 ms czy może 75 albo 100, oraz jak jest zbudowana strona WWW.

że wasz test test2speed aż jest na zielono?


@devones: Nic tylko pogratulować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

umożliwiają bezpośredni deploy pełnej aplikacji bezpośrednio w punktach PoP,


@devones: Oczywiście, możesz. Pamiętaj, że rzadko która aplikacja działa dzisiaj bez
Wiesz, każdy może postawić swoje data center, wcześniej samodzielnie tworząc swoją stronę WWW i później zajmując się jej rozwojem. Tak samo, jak każdy może zbudować swój samochód, potem go zalegalizować jako "SAM" i przejść przegląd rejestrowy.


@nazwapl_tk: Porównujesz zdania w których udowadniam ci że w realnych przykładach jest odwrotnie do tak abstrakcyjnych rzeczy jak samodzielna budowa samochodu? Wiem że trudno się przyznać ale jeszcze gorzej pisać takie absurdy.
Porównujesz zdania w których udowadniam ci że w realnych przykładach jest odwrotnie do tak abstrakcyjnych rzeczy jak samodzielna budowa samochodu?


@devones: Znów wyciągasz zdanie z kontekstu. Pokazuję Ci, że Twoje argumenty, o ile są prawdziwe - np. to, że można akceptować przecież opóźnienia w komunikacji między różnymi państwami w obrębie Europy - są jednak daleko idącą nadinterpretacją faktów. Pokazujesz, że przecież można sobie na PoPach postawić PHP i deployować z nich
Czy to też oznacza, że tam macie swoje węzły CDN (cache itd.)


@Showroute_pl: W każdym ze wskazanych miast są postawione węzły CDN nazwa.pl. Możesz sam sprawdzić, z jakim węzłem się łączysz wywołując swoją stronę na CloudHostingu, który korzysta z CDN. Np. nagłówek:

X-CDN-nazwa.pl-location: POZ

oznacza, że z danej lokalizacji połączyłeś się z węzłem CDN w Poznaniu. Widać to też po pingach i MTR. Zobacz jak wygląda MTR korzystając z https://www.test2speed.com/, możesz
@devones: Znów wyciągasz zdanie z kontekstu.


@nazwapl_tk: Nie wyciągam zdania z kontekstu, odpowiadam wyłącznie na zdania w których się mylisz.

Strona polskojęzyczna która używa CDN z jednym punktem w Warszawie usługa nie przyspieszy strony - to błędne. Wiem że na blogu musicie klepać makretingowy bełkot ale to spłycanie usługi CDN.

Pokazujesz, że przecież można sobie na PoPach postawić PHP i deployować z nich aplikację. Pomijając fakt, że 99,9% użytkowników nie
Cieszę się ze macie takie rozwiązanie, co nadal nie oznacza że wpis na blogu jest błędny.


@devones: Niewłaściwie dobrana infrastruktura dostawcy usługi względem głównego odbiorcy witryny może w ujęciu całościowym spowolnić jej wczytywanie. Starasz się udowodnić na wszelkie możliwe sposoby, że jest inaczej. Napisałeś już, że akceptujesz opóźnienia w Europie, dodatkowo uruchamiasz PHP na PoP'ach zamiast na hostingu. Można tak w nieskończoność. Zwróć jednak uwagę na to, że na szybkość działania