Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <- tag do obserwowania/czarnolistowania.

Dla osób które pierwszy raz natrafiają na mój wpis:


Raporty będą pojawiać się codziennie w okolicach godziny 20:00-20:30 i będą dotyczyć 24h do godziny 19:00 dnia wrzucenia wpisu.

Standardowo już - podziękowania dla @Thorkill za pomoc w weryfikacji i wyszukiwaniu informacji!

Na froncie bez większych zmian - nie ma sensu dokładnie opisywać sytuacji, bo i nie ma o czym pisać. Nagrań/zdjęć też jest dzisiaj niewiele takich które nadają się do pokazania tutaj (przypominam, że cenzuruję źródła z tych na których widać ciała).

Dzień 13 (5.03 19:00 - 7:03 - 19:00)
Dzisiaj mapka zaproponowana przez profil Twitterowy Ukraine War Map. Nie mam pojęcia kto to, ale mapa jest zadziwiająco rzetelna i dobrze oddaje sytuację na Ukrainie.

[Mapa gruzińskiego eksperta Davida Batashviliego. {klik}](https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1lscRK6ehG0l2V-XvJ16nsyblMsQ≪=51.79747579057129%2C32.36140580941864&z=8&fbclid=IwAR3gdF7AIT2Eiegy8X4HfwNGtjIPGXwcRxt5fJOGgeGxxG7XOTi3hFZrneg&entry=yt)
Strona z potwierdzonymi stratami sprzętowymi obu stron.{klik}

Informacje ogólne:
Dzisiaj rano na wielu odcinkach frontu ogłoszono zawieszenie broni w celu ewakuacji ludności cywilnej. Zawieszenie zostało zakłócone w Sumach i Mariupolu, jednakże udało się dostarczyć do miast pomoc humanitarną, a części ludności udało się uciec. Zdaniem ukraińskiego MON Rosjanie wykorzystują zawieszenie broni w celach podciągnięcia wzmocnień w regiony walk - nie byłoby to wcale dziwne, to dość standardowa praktyka. Ponadto zdają się to potwierdzać dzisiejsze nagrania na których widać duże ruchy wśród rosyjskich wojsk. Kontynuowane są protesty w okupowanych miastach ukraińskich - potwierdziły się tutaj wcześniejsze przypuszczenia, Rosjanie zaangażowali Rosgwardię do tłumienia protestów.

Dzisiejsze korytarze humanitarne są wynikiem wczorajszych rozmów ukraińsko-rosyjskich. Strona rosyjska nieco stonowała retorykę i nie przedstawiła już żądań co do tzw. denazyfikacji. Utrzymane są żądania co do uznania Krymu jako terytorium FR, uznania niepodległości Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, a także wpisanie do ukraińskiej konstytucji przyrzeczenia neutralności. Zełenski ogłosił dzisiaj, że jest gotów do rozmów na powyższe tematy, ale nie do kapitulacji.
Do pokoju wciąż daleka droga, ponadto zarówno źródła z USA jak i Ukrainy podejrzewają, że Białoruś szykuje swoje siły do dokonania inwazji. Świeże brygady białoruskie mogą sporo namieszać w trakcie bitwy o Kijów, jest to spore zagrożenie.

Nie ustają intensywne rosyjskie naloty na miasta. Syreny alarmowe znów wyły nad całą Ukrainą. Pojawiają się przypuszczenia, że niektóre państwa NATO dostarczyły (bądź dopiero dostarczą) siłom ukraińskim systemy oplot (nie MANPADS, mowa o poważniejszych systemach), jednakże jest to niepotwierdzona informacja.

Pod raportami często pojawiają się pytania o straty rosyjskie. Dzisiaj w końcu dostaliśmy coś, co jest w miarę wiarygodne. Departament Obrony USA szacuje, że od początku inwazji zginęło od 2000 do 4000 rosyjskich żołnierzy. Biorąc pod uwagę to co obserwujemy na nagraniach, to przychylałbym się do tych szacunków. Tym stratom oczywiście daleko do tego co podają oficjalne źródła ukraińskie, jednakże jak na realia współczesnego konfliktu zbrojnego są i tak ogromne - w państwach świata zachodniego byłyby one nie do zaakceptowania.

Chiny przerywają milczenie w sprawie konfliktu. Nie jest to absolutnie dziwne, konsolidacja NATO nie służy ich projektowi kontynentalnemu, a konflikt na Ukrainie stawia pod znakiem zapytania ich ambitny projekt nowego Jedwabnego Szlaku. Przedstawiciele chińscy wyrazili chęć rozmowy z Europejczykami na temat sytuacji na Ukrainie. Polecałbym pilnie śledzić czy nie dojdzie tutaj do jakichś porozumień w najbliższych dniach, gdyż w obliczu sankcji Rosja stała się niezwykle zależna od Chin. Jeżeli ktoś ma argumenty, aby zakończyć rosyjską inwazję, to są to właśnie Chiny.

Natomiast same sankcje prawdopodobnie znowu się zaostrzą - oficjalne źródła amerykańskie mówią o embargu na rosyjską ropę. Byłby to największy cios w rosyjską zbrojeniówkę, gdyż jest ona finansowana w znacznej mierze właśnie z zysków ze sprzedaży surowców energetycznych.

Sytuacja na frontach:
Tak jak wspominałem - nie działo się dzisiaj za wiele, gdyż na wielu odcinkach obowiązuje zawieszenie broni. Udostępniono wiele nagrań ze zniszczonymi rosyjskimi kolumnami logistycznymi - Ukraińcy nie ustają w szarpaniu zaopatrzenia przeciwnika.

Na południu Ukraińcy w nocy prawdopodobnie odepchnęli Rosjan spod Wozneseńska. Obie strony oskarżyły się o złamanie zawieszenia broni pod Mariupolem, co znowu zakłóciło ewakuację ludności cywilnej. Ograniczone walki trwały na przedpolach Mariupola

Na północy Rosjanie wkroczyli do Makarowa. Złamano także zawieszenie broni w Sumach, znów obie strony oskarżyły się o to wzajemnie. Ponadto rosyjskie kolumny zostały nagrane w Bohdaniwce, to w zasadzie bliskie przedmieścia Browarów.

Na wschodzie:Dochodziło do ograniczonych walki w regionie Donbasu i Izium.

#ukraina #rosja #wojna
pokustnik - #raportpokustnika <- tag do obserwowania/czarnolistowania.

Dla osób kt...

źródło: comment_1646767666LUN3ULWu8torrPr90le9I7.jpg

Pobierz
  • 89
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
@pokustnik: Co do rozbieżnosci w stratach ukraincow to ktos wyjasnial że Ukraincy wskazują takze rannych dlatego wychodzi im 12000 bo licza 4 rannych na 1 zabitego.

Co do jedwabnego szlaku kto wie czy "dzieki" tej wojnie Europa nie uniknela kolejnego uzaleznienia się od kolejnego panstwa totalitarnego?
Bo nie wątpię, że towary szly by glownie w jednym kierunku...
  • Odpowiedz
To podawanie sytuacji na froncie, przy ch*owej jak się okazuje łączności ruskich - to słaby pomysł.


@tomski84: Od początku sytuację opisuję bardzo konserwatywnie i dość zachowawczo. Piszę tylko o tym co mogę w jakiś sposób potwierdzić.

Ale pozwolisz sobie postawić browara?


@Francisco_dAnconia: Hah, z wielką chęcią! ...gdyby nie drobny fakt, że nie wolno mi pić alkoholu xd
Niemniej i tak dziękuję :)
  • Odpowiedz
Na ile Twoim zdaniem, cała ta zadyma związana z przekazaniem MiGów, wciąga nas w ten konflikt?


@websterpl1: Za bardzo, Polska jest za słaba moim zdaniem, aby robić to oficjalnymi kanałami. Lepszym rozwiązaniem byłoby ,,odkupienie" MIGów przez USA, które następnie przekazałyby je Ukrainie.

Kiedy ruskie śmiecie się wycofają? Kiedy koniec tego piekła?:/


@rysownik: Obie strony deklarują determinację w dalszej walce. Niemniej zobaczymy, czy teraz Chiny i amerykańskie sankcje na ropę w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Od początku sytuację opisuję bardzo konserwatywnie i dość zachowawczo. Piszę tylko o tym co mogę w jakiś sposób potwierdzić.


@pokustnik: ciężko powiedzieć, ale z kontekstu wypowiedzi to nie wiem czy @tomski84 nie miał raczej na myśli, że takie szczegółowe raporty mogą być wykorzystane przez ruskich, których komunikacja kuleje, więc mogą szukać informacji w różnych miejscach - tak to przynajmniej zrozumiałam

Standardowo też nie zamieszczam nagrań na których widać ciała.


Można domyślać
  • Odpowiedz
straty rosyjskie takie a jak z ukraińskimi?


@Chittychittybangbang: Niezwykle ciężko to oszacować, gdyż Ukraińcy znakomicie ukrywają swoje straty. Biorąc jednakże pod uwagę rosyjską przewagę powietrzną i ogniową, to na pewno nie są małe.

ale z tego co czytam to raczej do tego nie dojdzie. Usa mowi ze to nasza suwerenna decyzja a przekazanie nam f16 zazwyczaj zajmuje lata:/


@ehh_te_wykopki: Właśnie nic na razie nie wiadomo, dlatego nie komentuję sprawy (poza
  • Odpowiedz
1. Zrzutów jak najbardziej. Tylko takie bez prowizji dla platformy?


@dupinka5000: A są takie? Chciałbym, aby było to maksymalnie przejrzyste - aby było widać konkretne kwoty i nikt nie mógłby mi zarzucić, że wziąłem coś dla siebie.

Od siebie deklaruję moją signature wpłatę 5000 PLN


@dupinka5000: Wow! ()

A myślisz że legalne na wykopie byłoby jakbyś wkleił link do pastebin czy innego serwisu,
  • Odpowiedz
@pokustnik: jestem za zrobieniem zrzutki na ukrainska armie. Bron boze przez pomagam.pl czy inne zlodziejskie portale. Uwazam, ze w pierwszej kolejnosci "wsparcie za Twoja prace" od Mirkow i Mirabelek powinno isc bezposrednio do Ciebie (najlepiej bezposrednio na konto, zeby ominac prowizje posrednikow) i zebys pozniej przelewal ta kase na konto ukrainskiej armii. Dzieki temu latwo bedzie mozna skontrolowac i podliczyc sumę jaka udalo sie zebrac (ʘʘ)

  • Odpowiedz