Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (437)

Rosja
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że dostawy energii z Rosji zostały celowo wycofane z sankcji. Ponieważ nie ma innych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy. „Obecnie dostawy energii w Europie do wytwarzania ciepła, mobilności, elektryczności i przemysłu nie mogą być zabezpieczone w żaden inny sposób” – powiedział Scholz. Podkreślił, że dostawy energii są niezbędne do świadczenia usług publicznych i codziennego życia obywateli Niemiec.
Podobnie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uważa, że UE nie będzie w stanie powstrzymać zakupu i konsumpcji rosyjskich węglowodorów, pomimo apeli. „Musimy zrozumieć, że nie da się w ciągu jednej nocy pozbyć się uzależnienia od ropy i gazu, nawet od Rosji. Żaden kraj tego nie może zrobić. W Wielkiej Brytanii ten problem jest mniejszy, ale wszystkie kraje są w innej sytuacji”. powiedział Johnson.
Źródło
Źródło

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że chociaż UE pracuje obecnie nad nowym pakietem sankcji, to nałożone wcześniej ograniczenia już zadały poważny cios rosyjskiej gospodarce. Jednocześnie Bloomberg, powołując się na poinformowane źródła, pisze, że UE może ogłosić nowe sankcje 8 marca. Sankcje według źródeł, mogą obejmować zwiększenie liczby osób objętych sankcjami, sankcje nałożone na porty i statki oraz ograniczenia technologii, które można wykorzystać w wojnie.
Źródło

Ukraina
Trzecia runda negocjacji między Ukrainą a Rosją może rozpocząć się o godzinie 17:00 - poinformował o tym doradca szefa Kancelarii Zełenskiego Mychajło Podoliak. "Lada chwila rozpoczniemy dialog z przedstawicielami kraju, który nadal uważa, że w XXI wieku można przez długi czas siłą wywalczyć jakiś rezultat. Postaramy się udowodnić, że to nieprawda" - napisał Podoliak. Zaapelował, aby nie zwracać uwagi na fałszywki, w tym dotyczące Wiktora Janukowycza i Jurija Bojko. "Wszystko będzie tak, jak potrzebuje tego Ukraina i jak potrzebuje tego nasz naród, który już udowodnił, że Ukraina wygrywa".
Źródło

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że kolejne 175 milionów funtów (około 230 milionów dolarów) zostanie przyznane Ukrainie. Większość z nich zostanie przekazana bezpośrednio ukraińskiemu rządowi. „Po 12 dniach wojny jest już jasne, że rosyjski prezydent Władimir Putin popełnił błąd w obliczeniach, nie docenił Ukraińców, ich bohaterskiego oporu, nie docenił ich przywódcy i nie docenił jedności Zachodu” – powiedział Johnson.
Źródło

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że Ukraina popiera stworzenie międzynarodowego procesu dotyczącego Rosji, takiego jak procesy norymberskie nad byłymi przywódcami hitlerowskich Niemiec. Ukraina wraz ze swoimi partnerami wszczęła szereg międzynarodowych procesów prawnych w celu postawienia rosyjskich okupantów przed wymiarem sprawiedliwości. Są to sprawy w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ, Międzynarodowym Trybunale Karnym, Europejskim Trybunale Praw Człowieka i innych.
Źródło

Białoruś
Ministerstwo Obrony Białorusi uznaje za fałszywe, pogłoski o możliwej dymisji szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Wiktora Gulewicza. Wcześniej w sieci pojawiło się oświadczenie napisane rzekomo w imieniu Gulewicza do ministra obrony Wiktora Chrenina . Stwierdzono, że rezygnacja była związana z nakazem „sformowania batalionów grup uderzeniowych” i niemożliwością ich uzupełnienia.
Źródło

Litwa
Po inwazji Rosji na Ukrainę Litwa zwiększy środki na obronę narodową. Według premier Ingridy Šimonytė na posiedzeniu z partiami politycznymi reprezentowanymi w Sejmie uzgodniono, że w tym roku wyniesie co najmniej 2,5 proc.produktu krajowego brutto (PKB). Pożądane jest, aby już w tym roku środki na obronę państwa osiągnęły i przekroczyły 2,5 proc. PKB i trochę więcej. W sumie planuje się przeznaczyć dodatkowe 250 mln euro." - powiedziała premier Litwy.
Źródło

Łotwa
Narodowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) podjęła decyzję o wykluczeniu kolejnych 18 rosyjskich kanałów telewizyjnych z listy programów retransmitowanych na Łotwie. „NEPLP nadal podąża za decyzjami międzynarodowych sankcji nałożonych w związku z brutalną wojną Rosji na Ukrainie. Decyzja Rady o zakazie rozpowszechniania programów agresorów na Łotwie jest logicznym krokiem w celu ochrony naszej przestrzeni informacyjnej i wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego – wyjaśniła mediom członkini NEPLP Ieva Kalderauska.
Źródło

Estonia
77 procent wszystkich mieszkańców Estonii, w tym 91% Estończyków, popiera przyjęcie ukraińskich uchodźców w razie potrzeby, wynika z niedawnego badania przeprowadzonego na zlecenie rządu przez Turu-uuringute AS. Wyniki sondażu wykazały, że 91% etnicznych estońskich respondentów popiera kraj przyjmujący uchodźców wojennych z Ukrainy. Tymczasem poparcie wśród nie-Estończyków wyniosło 48 proc. Według badania 67% mieszkańców dostrzega zagrożenie dla Estonii w związku z wojną na Ukrainie, w tym 80 proc. etnicznych Estończyków i 38% respondentów spoza Estonii.
Źródło

Polecam:
Materiał Youtube (30 min.) - wywiad z Markiem Budziszem na antenie Radia Wnet.
Budzisz: Rosja ma poważny problem. Może okazać się, że przegrają tę wojnę. Putin nie ma wiele wyjść

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #geopolityka #donbaswar
  • 1