Wpis z mikrobloga

Ostatnio też studiowałem temat i przerzuciłem pół i internetu. Z gotowych globalnych odbiorników najczęściej polecany jest xhdata 808. Z odpowiednią anteną potrafi wiele. Ale zastanów się jeszcze nad SDR RTL. koszty podobne a możliwości większe.
Pozdrawiam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniek000: tak, na xhdata jest słabizna z długimi, przynajmniej u mnie (i w recenzjach). Ale pamiętaj że te długie to mowa o zakresie gdzieś do 500kHz, później jest już bardzo dobrze nawet na antenie z zestawu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maniek000: @Buczu88: testowałem dziś swojego xhdata na długich i tym razem było nieźle. Spokojnie dało sie posłuchać polskiego radia na 225, w mieście.

Fakt że to mocny nadajnik, ale pozwalam sobie wrócić do tematu i zaraportować, że na xhdata d808 LW jednak istnieje ;p
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Buczu88: tak, ale powyżej 500kHz, bo te długie dla mnie są mało interesujące. W Warszawie (głównie balkon w bloku) na pewno łapałem radia z Mołdawii, Niemiec, czy Tureckie. Wydaje mi się że łapałem też radia nadające bezpośrednio z Chin, ale tutaj pewnie mi się wydaje ;) Wszystko sprawdzam ze stronkami w necie bo bywa że w tym samym czasie na tej samej częstotliwości jest kilka rzeczy - wtedy zakładam że słucham
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Buczu88: jeszcze nie. W sumie w nim są i tak 3 anteny przecież i dobrze sobie radzą. Masz klasyczną teleskopową, wbudowaną w środku radia kierunkową ferytową (właśnie do długich z tego co rozumiem) no i wejście a'la mały jack na zewnętrzną. W zestawie jest bodaj 5m kabelka/anteny.

Na razie jest zimno i mokro to nie chciałem szukać miejsca do zabaw z tą kablową anteną, a w miejskich warunkach nie warto było
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Buczu88: z minusów xhdata to głównie to co piszą w necie:

- modulacja SSB włącza się baaaaardzo wolno. Aż odechciewa się używać, szczególnie jak nie wiesz gdzie tak gadają. Przełączanie USB/LSB już jest szybkie.
- dostrajanie pokrętłem powoduje bardzo mocne wyciszenie na moment. Mi nie przeszkadza, ale inni narzekają
- skaner jest w miarę wolny, ale może za dużo bym chciał za 400zl ;p

Myślałem nawet o dedykowanym skanerze unidena, ale
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Buczu88: jednocześnie ogarniam SDRa. Mam rtl sdr blog v3. Bardzo fajne do wyższych częstotliwości, słucham sobie samolotów ( z tego samego balkonu czasem coś pod granicą czeską wyłapię). Tam w zestawie jest fajny i prosty dipol, spoko sprawa że się nauczyć jak ustawić antenę, która stroną do góry itp ;) Te samoloty słucham na antenie jakieś 7cm ;)

Takie xhdata + SDR albo krótkofalówka to jest fajny zestaw ;) jak nie
@annotate ja się tematem tematem interesuje od dawien dawna, ale zawsze bylo tylko muśnięte i milion innych spraw na głowie. Teraz stara pasją znów odżyła ale postanowiłem poważniej do tego podejść, zgromadziłem i czytam odpowiednią literature, kupiłem najzwyklejszego baofenga (mam przemiennik fm-link 8km od siebie) żeby ogarnąć podstawy podstawz do tego (niestety tylko) websdr. Wiedzę na egzamin przyswoiłem i w drugiej połowie kwietnia we Wro są terminy, więc jest duża szansa, że