Wpis z mikrobloga

Wojna a ceny mieszkań/ maszyn.
Pracuje w hurtowni stali, od momentu wybuchu wojny mamy zakaz sprzedaży ze względu na wstrzymanie ofertowania przez huty.
Pręty zbrojeniowe podrożały w ciągu TYGODNIA o 50% (z 4 na 6 zł za kilogram), a z rynku już słychać o prognozach na poziomie 10 zł…
Na rynku brakuje rur, blach, profili- nie zjeżdża materiał ze wschodu, huty stoją nawet Europejskie ze względu na brak surówki (głównie kupowana na wschodzie). Huty zrywają kontrakty długoterminowe…

Także pod katem budowlanki i produkcji wyrobów ze stali czekają nas bardzo ciężkie czasy…
#stal #ukraina #ceny
  • 22
@axenification generalnie przemysł ciężko i branża budowlana dostanie po dupie.

Dziś w telewizji mówili że. 80k saszków pojechało bić się za ojczyznę. Doceniam ich gest ale to 80k pracowników mniej i to takich których nie zawsze zastąpimy kobietami.

Łańcuchy dostaw to kolejny temat
@axenification pytanie jak długo to potrwa, to znaczy kiedy znajdziemy alternatywne źródło dostaw albo ile jeszcze potrwa wojna i kiedy wrócą dostawy z Ukrainy.

Tak czy siak nawet jak dostaw nie będzie ludziom trzeba będzie płacić i grzać piece hutnicze a to koszty spore.
U nas część hut nadal funkcjonuje, od zeszłego roku wróciła produkcja do walcowni blach grubych w Częstochowie i w tym momencie przetapiają ok 70 tys ton miesięcznie.
Tu stan Polskiego hutnictwa nie ma zbyt wiele do rzeczy, wsadu brakuje tak naprawdę w całej Europie.
@axenification: pora by zacząć eksploatować bogate złoża koło Suwałk.
"W Krzemiankach koło Suwałk odkryto w latach 60. XX w. duże złoże rud żelaza (27%), tytanu (7% TiO
i wanadu (0,3%)
Występuje na głębokości poniżej 850 m sięgając do głębokości 2000 m. Występuje w obrębie intruzji gabr i anortozytów. Minerałami rudnymi są magnetyt i ilmenit. Zawiera 0,9 mld ton czystego żelaza, 60 mln ton TiO
3 oraz 3 mln ton V
@axenification a jak u Ciebie z dostępnością stali ocynkowanej (dx51)? :) W piątek rozmawialiśmy z dużym graczem z Holandii (producent wentylacji) i powiedzieli, że huty stal maja, ale teraz jest czas na spekulacje i windowanie cen do góry. Już w piątek dostałem ofertę na stał w kręgu za 12 zł/kg.
@BAYO: Mamy ale niewiele- zasadniczo nie nasz priorytet (tylko arkusze i bardziej do kompletacji zamówień niż zleceń na pełne auta). Huty stal mają teraz, nie mają surówki na kolejne walcowania wiec wstrzymują wysyłki
@misiekss: Dalej… kontrakty obcinane o polowe, cena zakontraktowana w górę.
Od klientów słyszę że niektórzy oferują blachę gw S235 grubości 3-12 na poziomie 10 000/tona… na profilach jeszcze tego tak nie widać, ale jak Arcelor podniesie ceny to 11-12 zł/kg zaraz będzie.
Ogólnie jak ktoś teraz oferuje to robi to na typowej spekulacji więc może nie będzie aż tak zle…
@axenification: ja właściwie zamówiłem dzisiaj kształtowniki na pół roku. Tylko jeszcze wstrzymalem się z opłaceniem fv do jutra, żeby to przemyśleć. Wszyscy tak mówiła, że zabraknie stali, ale z drugiej strony może np. Chiny będą chciały wykorzystać sytuacje i zwiększa podaż?
@Kartagon: Chiny już dość mocno atakują z ofertami, ale jakość jest dość średnia. Z ciekawości w jakiej cenie za kilogram? Jak chcesz to wrzuć mi listę a ja postaram się to ogarnąć nawet na przerzut w fajnej cenie bo ze stanów nic niestety nie mogę puścić jeszcze.