Wpis z mikrobloga

Dużo Polaków jest za tym by zaprzestać ściągać węgiel i gaz z Rosji niezależnie od zdania UE w tej kwestii.
Bardzo jestem ciekawa jak szybko by zmienili zdanie po zmarznięciu w dupę i wystrzeleniu w kosmos cen. Obecna inflacja jak widać to zbyt mało. Co tam że my będziemy cierpieć jak dowalimy sąsiadowi...

Idealny pomysł zwłaszcza wychylając się z UE, niech ich gospodarka się jakoś rozwija a nasza całkiem padnie. W końcu tak wystrzeliliśmy przed zachód, że możemy się na chwilę zatrzymać by nas dogonili ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ue #polska #rosja #ukraina #sakncje

  • 43
@orejpolenatraktore: dobrze powiedziane Polacy nagle jedność Tusk dobry PiS dobry tylko Putin zły a Niemcy na chłodno bo wiedzą ile energia kosztuje i nikt tam tak nie szaleje


@Tajgoch: ale mi nie chodzi o to, że Putin dobry. Chodzio to, że niektórzy zwyczajnie nie zdają sobie konsekwencji z tego jak dotkliwe byłoby odcięcie ropy i gazu w Polsce. Jak komukolwiek mielibyśmy pomagać samemu nic nie mając?
A już robienie tego
@orejpolenatraktore: Czy Rosja jest jedynym oferentem gazu? Nie. Polska może sprowadzać gaz z innych krajów. Węgiel można wydobywać własny, albo sprowadzać z innych krajów.


@wigr: czego nie rozumiesz w stwierdzeniu "wystrzeleniu w kosmos cen"?
Zdajesz sobie sprawę, że ceny pójdą kilkukrotnie w górę a później lawinowo wszystko podrożeje? Zdajesz sobie sprawę, że wzrost kosztów tych surowców spowoduje wzrost praktycznie wszystkich towarów w tym niezbędnych do życia jak żywność?

W dodatku
@Tajgoch: Ponieważ węgiel dla polskiej energetyki pochodzi z źródeł własnych(polske elektrownie mają ,,swoje kopalnie") a ewentualne niedobory są kompensowane dostawami z państw trzecich jak Kolumbia,Mozambik itd. 73 % Energi pochodzi z węgla. 6% energi pochodzi z elektrowni na gaz.
@orejpolenatraktore: Mamy gazoport, a wkrótce ukończona będzie Baltic Pipe z Norwegii co pozwoli całkowicie zaprzestać dostaw gazu z Rosji. Węgla mamy potężne złoża.


@wigr: nie rozumiesz. Ja nie napisałam, że nie ma alternatywy ale przepięcie w ciągu kilku tygodni (zapas mamy na masymalnie 3-4) może być niewykonalne co skończy sie przerwą w dostawie to raz. Dwa przy optymistycznym scenariuszu jeśli uda się to dopiąć ceny i tak pójdą drastycznie w
@orejpolenatraktore: to już jest kwestia lewych interesów polskiej władzy i spółek od niej zależnych. w 2021 r 1/3 gazu była z źródeł własnych 1/3 z rosji gdzie bodajże mamy kontrakt na dostawy do tego roku a 1/3 z reszty świata. Podrożał zauważalnie gaz z tej 1/3 z reszty świata. To co zrobiono przedsiębiorcą to jawna grabież.
@Tajgoch: To już było wiadome jako że od 2020 banki centralne znacząco zwiększyły produkcje swojego śmieciowego pieniądza. Sankcje na chwile obecną nie mają nic do tego gdyż gaz płynie nawet przez ukraińskie gazociągi.(dziwne co nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)?) To spekulacja albo próba tworzenia rezerw paliwowych kosztem klienta końcowego.